Strateg de poziționare și arhitectură comercială, cu un parcurs în multinaționale, inclusiv ca Regional Corporate Sales Manager la Orange România.
Construiește sisteme de brand care modelează ce crede piața despre o companie, de la platforma AI a Guvernului României până la clinici boutique.
Fost CMO și partener Limitless, cu peste 250M€ în vânzări influențate și peste 450 de companii cu care a lucrat direct. Proiectează infrastructura de implementare a metodologiei UNRIVALS.
Sursă: SEAP prin transparenta24.ro/firma/14630367, atribuirile directe către Vital S.A. Baia Mare, 2019-2026, extras 14.10.2026; plasson.ro, 14.10.2026
Plasson Romania are deja clienții care țin rețelele de apă și de gaz în funcțiune, iar brandul vorbește ca un catalog.
Decideți dacă diferența dintre ce dovediți în SEAP și ce spune brandul devine prioritatea următoarelor 90 de zile.
Sursă: ANAF bilanț 2025, extras 14.10.2026 · SEAP prin transparenta24.ro, 14.10.2026 · Signal Coherence Score™ · oglinda AI DataForSEO, 14.10.2026
| Ce știm | Ce estimăm | Ce validăm împreună |
|---|---|---|
| bilanțurile ANAF și ale Ministerului Finanțelor, achizițiile din SEAP prin Transparența24, mărcile din TMview, reclamele din Ad Library, indicele Eurostat, profilurile publice de social | traficul organic și cererea de căutări (DataForSEO), dimensiunea completă a nișei | cota Plasson în acordul DELGAZ GRID, ponderea operatorilor față de clienții privați, marja pe Plasson, Baenninger și Hürner, ce a apăsat profitul în 2025, istoria denumirii Baenninger Systeme Romania |
| Competitorii pe care îi numiți voi | se completează la discuție |
Datele au fost reverificate pe 14.10.2026. Tot pe 14.10, dumneavoastră ați confirmat că PLASSON Romania aparține în întregime PLASSON Ltd și că echipa din România are autonomie deplină în politica comercială și în marketing. De aceea, deck-ul propune doar ce poate fi decis în România.
Decideți ce competitori adăugați în perimetru la discuție și ce date interne ne puteți pune la dispoziție.
Sursă: ANAF webservicesp.anaf.ro/bilant, SEAP prin transparenta24.ro, TMview, Meta Ad Library, Eurostat, DataForSEO, toate reverificate 14.10.2026; confirmarea structurii, emailul de pe 14.10.2026
| An | Voi, din 100 de lei vânduți | Competitorii (valoarea din mijloc) | Față de competitori |
|---|---|---|---|
| 2021 | 6,62 lei | 10,45 lei | pierdut 0,64 milioane de lei |
| 2022 | 6,09 lei | 9,88 lei | pierdut 0,70 milioane de lei |
| 2023 | 7,46 lei | 5,72 lei | câștigat 0,34 milioane de lei |
| 2024 | 7,69 lei | 7,47 lei | câștigat 0,05 milioane de lei |
| 2025 | 5,39 lei | 7,54 lei | pierdut 0,52 milioane de lei |
| Net 2021-2025 | pierdut 1,48 milioane de lei |
Anul 2025 a anulat câștigul adunat în 2023 și 2024, care a fost de 0,39 milioane de lei.
Decideți dacă tratați 2025 ca pe un an izolat sau ca pe începutul unei marje care rămâne sub nivelul competitorilor.
Sursă: ANAF I13 și I18 minus I19, extras 14.10.2026; diferența dintre profitul real și profitul la marja competitorilor, aplicată cifrei de afaceri a Plasson; totalul se calculează pe valori nerotunjite
| Când | Pierdeți pe lună | Pierdeți pe an | De ce |
|---|---|---|---|
| Azi (bilanțul 2025) | 43.671 lei | 524.056 lei | vă rămân 5,39 lei din 100, iar competitorilor le rămân 7,54 |
| Față de 2024, cel mai bun an al vostru | 46.663 lei | 559.955 lei | în 2024 vă rămâneau 7,69 lei din 100 |
| 2026, dacă nu se schimbă nimic | 47.882 lei | 574.589 lei | aceeași diferență, pe vânzări mai mari cu 9,64% pe an |
| 2027, dacă nu se schimbă nimic | 52.500 lei | 629.994 lei | aceeași diferență, pe vânzări mai mari cu 9,64% pe an |
Cu cât vindeți mai mult la aceeași marjă, cu atât pierderea crește, iar în 2026 și 2027, împreună, ajunge la 1.204.583 de lei.
Decideți cât din creșterea vânzărilor rămâne profit.
Sursă: ANAF 14.10.2026; marja de referință 7,54%, valoarea din mijloc a perimetrului în 2025. Proiecția este o bandă orientativă, iar metoda a greșit în anii trecuți cu 0,97 puncte de marjă în medie
Tehno World apare într-un titlu din Ziarul Financiar, din 14.11.2025, despre preluarea de către Romcim, iar Pipelife are două advertoriale în Agrointeligența. Povestea echipei din România apare doar pe site. Acolo, blogul scrie că „echipa noastră a fost prezentă la stand” la ExpoApa 2026, iar catalogul 2026 repetă sloganul grupului „Prezență globală, implicare locală”.
Decideți cine spune povestea echipei din România în afara site-ului propriu.
Sursă: Google News, numărătoare pe numele companiei în titlu, ultimele 12 luni, 14.10.2026; „Marius Miclea” are 0 apariții; plasson.ro/2026/09/11/expoapa-2026/ și catalogul general 2026, p. 2
| An | Cifra de afaceri (milioane de lei) | Profit (milioane de lei) | Marjă | Angajați |
|---|---|---|---|---|
| 2019 | 15,31 | 0,58 | 3,82% | 14 |
| 2020 | 16,69 | 1,15 | 6,91% | 16 |
| 2021 | 16,84 | 1,11 | 6,62% | 15 |
| 2022 | 18,40 | 1,12 | 6,09% | 17 |
| 2023 | 19,51 | 1,46 | 7,46% | 17 |
| 2024 | 22,51 | 1,73 | 7,69% | 17 |
| 2025 | 24,33 | 1,31 | 5,39% | 18 |
Vânzările au crescut în fiecare an din 2019 până în 2025, cu 58,9% în total, iar profitul a fost pozitiv în toți cei șapte ani. În 2025 vânzările au urcat cu 8,1%, în timp ce profitul a coborât de la 1,73 la 1,31 milioane de lei. Din cele opt companii comparate, doar Plasson și Georg Fischer au crescut vânzările în fiecare an.
Decideți dacă marja de 7,69% din 2024 este nivelul la care vreți să reveniți.
Sursă: ANAF I13, I18 minus I19, I20, serii 2019-2025, extras 14.10.2026
| Companie | Cifra de afaceri pe angajat, 2025 (lei) | Angajați |
|---|---|---|
| Georg Fischer, sucursala București | 2.166.055 | 42 |
| Fusion | 1.616.945 | 30 |
| Tehno World | 1.537.508 | 277 |
| Big-Weld | 1.442.045 | 6 |
| Pipelife | 1.352.046 | 38 |
| Plasson | 1.351.858 | 18 |
| Valrom | 1.129.877 | 508 |
| Toniviad | 1.078.266 | 3 |
Între Plasson și Pipelife sunt doar 188 de lei pe angajat, așa că locul 6 contează mai puțin decât distanța față de Georg Fischer și Fusion.
Decideți dacă măsurăm împreună ce parte din munca celor 18 angajați merge pe comenzi repetate de mică valoare, o cifră pe care o aveți doar dumneavoastră.
Sursă: ANAF I13 și I20, bilanț 2025, extras 14.10.2026; cifra de afaceri împărțită la numărul mediu de salariați
| Companie | Categorie | Poziționare | Client final | Canal | Talie | AI | Scor | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Plasson Romania (reper) | fitinguri PE | distribuitor | operatori de rețele | B2B, licitații | 24,33 mil. | ✔ | ✔ | reper |
| Fusion Romania | ✔ | ✔ | ✔ | ✔ | ✔ | ✔ | ✔ | 7/7 |
| Georg Fischer, sucursala București | ✔ | ✔ | ✔ | ✔ | ✘ | ✔ | ✔ | 6/7 |
| Pipelife Romania | ✔ | ✔ | ✔ | ✔ | ✔ | ? | ✔ | 6/7 |
| Valrom Industrie | ✔ | ✔ | ✔ | ✔ | ✘ | ✔ | ✔ | 6/7 |
| Tehno World | ✔ | ✔ | ✔ | ✔ | ✘ | ✔ | ✔ | 6/7 |
| Toniviad Serv | ✔ | ✔ | ✔ | ✔ | ✘ | ✔ | ✘ | 5/7 |
| Big-Weld | ✔ | ? | ✔ | ✔ | ✔ | ✔ | ✘ | 5/7 |
| Competitorii numiți de voi |
Winter Com și Fria Technic Weld au rămas în afara perimetrului (4 din 7, absente din Google și din AI), la fel ca Ordea Prodcom (fontă și oțel), Teraplast, Rehau, Uponor și Petrouzinex (altă categorie). Wavin și Aliaxis nu au bilanț comercial publicat.
Decideți ce companii adăugați sau scoateți din perimetru.
Sursă: ANAF, transparenta24.ro, site-urile companiilor, SERP Google RO și oglinda AI DataForSEO, 14.10.2026; talia = cifra de afaceri 2024 între 0,3 și 3 ori cât a Plasson; intră la cel puțin 5 din 7; ✔ dovedit, ✘ infirmat, ? nedovedit (numără ca 0); geografia nu este criteriu
În 2025, 1.287 de companii din industrie au depus bilanț, cu vânzări de 16.966,86 milioane de lei și un rezultat net de 758,23 milioane. Comerțul cu ridicata din România a crescut cu 6,4% în ultimele 12 luni față de precedentele 12, însă volumul singur nu mai apără profitul.
| An | Marja industriei (CAEN 4674 și 2221) |
|---|---|
| 2021 | 9,77% |
| 2022 | 7,36% |
| 2023 | 5,94% |
| 2024 | 5,20% |
| 2025 | 4,47% |
Decideți dacă planul pe următorii ani se sprijină pe volum sau pe motivul pentru care clientul alege Plasson.
Sursă: registrul Ministerului Finanțelor în BigQuery (registru.v_bilant), coduri CAEN Rev.2 4674 și 2221, în clasificarea din 2025 o parte din companii au trecut pe 4684, unde este încadrată și Plasson; Eurostat sts_trtu_m, G46, indice ajustat sezonier, 14.10.2026, valoare calculată pentru comerțul cu ridicata din România
| Nivel | Ce măsoară | 2025 |
|---|---|---|
| Industria (TAM) | 1.287 de companii cu bilanț în CAEN 4674 și 2221 | 16.966,86 milioane de lei |
| Nișa | sisteme de conducte și fitinguri din plastic, 15 companii găsite după denumire, 1.180 de salariați | cel puțin 1.602,83 milioane de lei |
| Perimetrul (SAM) | cele 8 companii comparate | 1.226,95 milioane de lei |
| Cota Plasson (SOM) | vânzările Plasson în perimetru | 1,98% (2,24% în 2024) |
Estimarea pentru întreaga nișă este de 5.476,03 milioane de lei, iar numărătoarea acoperă 29,3% din această valoare. Perimetrul a crescut cu 21,9%, în mare parte datorită Valrom, care a crescut cu 48,9%.
Decideți ce cotă din perimetru considerați realistă pentru Plasson în următorii ani.
Sursă: registrul Ministerului Finanțelor în BigQuery și INS RSI101A, 14.10.2026; acoperirea registrului față de INS în 2024 este de 109,9% pentru 4674 și de 98,9% pentru 2221
| Cumpărător | Atribuiri directe | Valoare (lei) |
|---|---|---|
| Vital S.A. Baia Mare | 1.269 | 742.713,30 |
| Apaserv Satu Mare | 752 | 447.861,71 |
| Apă Canal Nord Vest Borș | 60 | 80.167,66 |
| URBAN Slobozia | 17 | 51.986,70 |
| Compania de Apă Târgoviște | 7 | 8.629,84 |
| Compania de Apă Arieș | 5 | 8.999,00 |
| Apavital Iași | 4 | 33.704,40 |
| Total, 50 de autorități | 2.235 | 1.614.590 |
O comandă de la Vital valorează în medie circa 585 de lei, ceea ce înseamnă piese cumpărate des, în comenzi de valoare mică. Acordul-cadru DELGAZ GRID din 17.09.2024 (lot 2, „Racorduri pentru țevi”), câștigat în asociere, are o valoare de 9.914.244 lei, iar contractul subsecvent din 04.12.2025 are 2.015.656 lei. Pe această piață, între 2021 și 2026, Plasson ocupă locul 3 cu 11,93 milioane de lei, după Ordea Prodcom (95,65) și Fusion (59,53).
Decideți pe care dintre cumpărătorii publici îi rugați să accepte să fie numiți ca dovadă.
Sursă: SEAP prin transparenta24.ro/firma/14630367 și transparenta24.ro/cpv/44163230-1, 2019-2026, extras și reverificat 14.10.2026; valorile din contracte sunt plafoane, iar încasările reale nu se publică; cota Plasson în asociere este NECUNOSCUT
| Companie | Notă Google | Recenzii |
|---|---|---|
| Georg Fischer | 4,9 | 15 |
| Toniviad | 4,6 | 24 |
| Fusion | 4,4 | 56 |
| Plasson | 4,3 | 3, toate fără text |
| Tehno World | 3,3 | 95 |
| Pipelife, Valrom, Big-Weld | NECUNOSCUT | profil negăsit |
La Tehno World, 28 dintre cele 50 de recenzii citite au 1 sau 2 stele și menționează timpul de așteptare al camioanelor la încărcare. Pe piața B2B apar puține recenzii, așa că dovada oferită de operatori este mai puternică decât orice notă, dar nu apare nicăieri.
Decideți cum transformați comenzile repetate ale operatorilor într-o dovadă publică, cu acordul lor.
Sursă: DataForSEO Google Maps, 14.10.2026
Site-ul spune că Plasson este „producator international de fitinguri si tubulatura din materiale termoplastice”, iar în paginile despre companie vă prezintă drept „Partenerul dumneavoastra de incredere”.
Decideți pe care dintre cele trei oglinzi o considerați cea reală.
Sursă: plasson.ro, 14.10.2026 · SEAP prin transparenta24.ro · DataForSEO Google Maps · oglinda AI DataForSEO, 14.10.2026 (poziția 1 în 5 din 6 răspunsuri Perplexity la primele două întrebări)
| Întrebarea | ChatGPT | Gemini | Perplexity |
|---|---|---|---|
| „Care sunt cei mai buni furnizori de fitinguri prin electrofuziune pentru rețele de apă și gaz din România?” | 2/3 (poziția 3) | 0/3 | 3/3 (poziția 1) |
| „De unde cumpăr fitinguri de compresiune PE și fitinguri electrofuziune pentru un proiect de rețea de apă în România?” | 0/3 | 0/3 | 3/3 (poziția 1, 2, 1) |
| „Ce producători de sisteme de conducte din polietilenă pentru apă și gaz recomanzi în România?” | 0/3 | 0/3 | 0/3 |
Perplexity caută pe web și citează plasson.ro, în timp ce ChatGPT și Gemini răspund din memorie și aproape nu vă cunosc. La a treia întrebare, AI-ul a numit Valrom, TeraPlast, Pipelife, Wavin, Uponor, Rehau și Georg Fischer. AI Overview din Google numește „Plasson” și „Georg Fischer” ca mărci populare, însă citează dolinex.ro, nu plasson.ro.
Decideți dacă vreți să fiți numiți și printre producători sau doar printre furnizorii pe care AI-ul îi găsește pe web.
Sursă: DataForSEO ai_optimization (ChatGPT, Gemini, Perplexity), România, limba română, 14.10.2026, 3 întrebări × 3 rulări × 3 motoare = 27 de răspunsuri reale, 0,11 $; AI Overview Google
| Brand | Căutări pe lună | Cota din perimetru | Prima parte → ultima parte a perioadei |
|---|---|---|---|
| valrom | 2.900 | 57,2% | -10% |
| tehnoworld | 590 | 12,9% | -16% |
| pipelife | 390 | 8,4% | -8% |
| fusion romania | 320 | 6,5% | -8% |
| plasson | 260 | 5,9% | -31% (351 → 243) |
| georg fischer | 260 | 5,8% | -14% |
| bigweld | 140 | 2,5% | -4% |
| toniviad | 40 | 0,9% | -26% |
Căutările pe „plasson” au avut un vârf de 720 în ianuarie 2025 și au ajuns la 170 în ultima lună.
Decideți dacă scăderea cere o prezență care să îi readucă pe cumpărători către brand.
Sursă: DataForSEO Google Ads search_volume, România, 23 de luni din octombrie 2024 până în august 2026, 14.10.2026; volumele sunt intervale rotunjite, cota se calculează pe mediile celor 23 de luni
| Companie | Urmăritori | Cota din 86.730 |
|---|---|---|
| Valrom Industrie | 47.445 (44.099 pe Facebook) | 54,7% |
| Georg Fischer, conturi de grup | 24.098 | 27,8% |
| Pipelife, conturi de grup | 12.116 | 14% |
| Big-Weld | 2.074 | 2,4% |
| Toniviad | 982 | 1,1% |
| Plasson | 0 | 0% |
Pe site apar 25 de videoclipuri YouTube încorporate, toate de pe alte canale. Conturile care nu sunt legate de site nu au fost numărate. Pentru Fusion și Tehno World, cifra este NECUNOSCUT.
Decideți dacă Plasson Romania are nevoie de un cont propriu sau folosește conturile grupului.
Sursă: profiluri publice citite fără cont, 14.10.2026 · videoclipurile de pe plasson.ro/video/ verificate prin oEmbed YouTube
Vizitele organice vin din Google fără să plătiți pentru ele, iar cifra este o estimare. Pe telefon, plasson.ro apare pe poziția 5 la „fitinguri electrofuziune” și nu apare în primele 10 rezultate la „fitinguri compresiune pe”. Astăzi, titlul paginii principale este „Acasă - PLASSON Romania”, iar în 2023-2024 era „PLASSON Romania - Producator de fitinguri si tubulatura termoplastice”.
Decideți cine are prioritate pe paginile care trebuie să răspundă căutărilor de categorie.
Sursă: DataForSEO domain_rank_overview, România, 14.10.2026, Plasson reprezintă circa 1,6% din suma perimetrului; SERP mobil RO; Ahrefs nu avea unități pe 14.10; titlurile din Wayback Machine
| Căutarea de categorie | Căutări pe lună |
|---|---|
| teava pehd | 880 |
| aparat electrofuziune | 480 |
| electrofuziune | 140 |
| fitinguri electrofuziune | 50 |
| fitinguri polietilena | 40 |
| fitinguri gaz | 30 |
| fitinguri compresiune | 20 |
Traficul plătit estimat este 0 la toate domeniile măsurate, așa că primul care scrie pentru aceste căutări ocupă locul gratuit.
Decideți pe care dintre cele două căutări mari, țeava PEHD sau aparatul de electrofuziune, vreți să fiți primii.
Sursă: DataForSEO, medii lunare, România, 14.10.2026; trafic plătit estimat 0 la plasson.ro, fusion.ro, gfps.com, pipelife.ro, valrom.ro, tehnoworld.ro, toniviad.ro, bwinstal.ro
Căutările exacte „plasson” și „plasson romania” în Meta Ad Library nu găsesc nicio reclamă activă în România, iar pentru companie nu a fost identificată o pagină de Facebook. Valrom și Georg Fischer au 0 reclame pe page-id, iar Google Ads este 0 la toate domeniile. Pipelife rulează circa 12 reclame active prin paginile grupului.
| Companie | Reclame Meta active |
|---|---|
| Pipelife | circa 12 |
| Plasson | 0 |
| Valrom | 0 |
| Georg Fischer | 0 |
| Fusion | 0 |
| Tehno World | 0 |
| Toniviad | 0 |
| Big-Weld | 0 |
Decideți dacă prima reclamă din categorie trebuie să fie a Plasson.
Sursă: Meta Ad Library, interfața publică, filtru „Active”, țara RO, 14.10.2026; căutarea pe text găsește doar reclamele care conțin cuvântul; Google Ads din DataForSEO domain_rank_overview
| Fraza voastră | Poate un concurent să o spună identic? | SIGNAL / NOISE |
|---|---|---|
| „Calitate superioara!” | Fusion: „Calitate garantata!”; Valrom: „calitate certificată”. | NOISE |
| „Partenerul dumneavoastra de incredere…” | Fusion: „…PARTENERUL TAU DE INCREDERE…”. | NOISE |
| „gama completa de fitinguri” | Fusion: „solutii complete”; Tehno World și Valrom: „Soluții complete”. | NOISE |
| „Garantia certificarilor!” cu „TUV, DVGW, KTW, KIWA, IIP” | Tehno World: „specificații și certificări”. | NOISE |
| „Rezistente, durabile, fiabile.” | Orice producător de țevi din polietilenă le poate afirma. | NOISE |
| „producator international de fitinguri si tubulatura…” | Pipelife și Valrom produc; certificatul ISO al Plasson spune „Comercializarea”. | DE CORECTAT |
| „LIVRARI RAPIDE DIN STOC ORIUNDE IN TARA, IN 24 DE ORE!” | „24 de ore” apare pe homepage doar la Plasson, fără dovadă. | PARȚIAL SIGNAL |
| „…o durată de utilizare de minim 50 de ani” | Pipelife: „durata de viață de peste 100 de ani”. | NOISE |
Dintre toate frazele, doar promisiunea de 24 de ore este a voastră, iar ea nu are încă dovadă pe site.
Decideți ce promisiune păstrați și ce dovadă îi puneți alături.
Sursă: plasson.ro, 14.10.2026 · homepage-urile și meta description-urile fusion.ro, valrom.ro, tehnoworld.ro, pipelife.ro, recitite pe 14.10.2026 · certificatul ISO 9001:2015 TÜV AUSTRIA
| Marcă | Titular | Înregistrare | Stare |
|---|---|---|---|
| PLASSON | Plasson Ltd | WO 1518163 (2019, clasele 11, 17, 20, 21) | înregistrată |
| PLASSON | Plasson Ltd | EM 004954681 (depusă în 2006) | Registered în TMview, reînnoirea de confirmat |
| iPlass | Plasson Ltd | WO 1924516 (2026, clasa 9) | înregistrată |
| SMARTFUSE | grupul | EM | Ended |
| Plasson Romania | compania din România | 0 mărci | normal pentru o filială |
Pe plasson.ro, 297 de produse sunt Plasson, 102 Baenninger și 13 Hürner, iar 17 nu au marcă indicată. Toate apar sub „- PLASSON Romania” în titlul paginii. Valrom are 91 de mărci, dintre care 62 active. Pârghia echipei din România este promisiunea pe care o leagă de marca grupului.
Decideți ce promisiune locală legați de marca PLASSON, fără să atingeți marca.
Sursă: TMview RO, EM și WO, 14.10.2026 · atributul „Brand” de pe cele 429 de pagini de produs · Toniviad și Big-Weld nu au marcă activă pe companie în RO, EM și WO, OSIM direct neverificat
| Dovada | Unde stă azi |
|---|---|
| Vital 1.269 de comenzi, Apaserv 752, 50 de autorități | în SEAP, iar site-ul numește 0 clienți |
| Acordul-cadru DELGAZ GRID, 9.914.244 de lei, în asociere | nicăieri pe site |
| ISO 9001:2015, valabil până la 17.10.2028 | site-ul citează „ISO 9001:2008” |
| 24 de ani de activitate, din 13.05.2002 | site-ul spune „De 20 ani in Romania.” |
| Service și închiriere de aparate de sudură, în domeniul certificatului ISO | ascunse într-un „Chestionar service” |
| Vânzări în creștere în fiecare an din 2019 până în 2025 | nespuse |
| Grupul PLASSON din 1964, în peste 100 de piețe | doar sloganul „Prezență globală, implicare locală” din catalogul 2026 |
Decideți pe care dintre aceste dovezi o puneți prima pe pagina principală.
Sursă: SEAP prin transparenta24.ro, 14.10.2026 · plasson.ro/desprenoi/ și certificatul ISO 9001:2015 TÜV AUSTRIA · ANAF · grupul PLASSON (plasson.com, prin Wayback Machine)
vânzări în creștere în fiecare an din 2019, o serie pe care dintre competitori o mai are doar Georg Fischer · Perplexity vă pune pe locul 1 la electrofuziune în 3 din 3 răspunsuri, înaintea Georg Fischer · operatorii revin, Vital are 1.269 de comenzi
marja de 5,39% față de 13,93% la Toniviad și 8,03% la Big-Weld · căutările pe brand -31% față de -10% la Valrom · 1,35 milioane de lei pe angajat față de 2,17 la Georg Fischer · 0 conturi sociale față de 47.445 de urmăritori la Valrom
„îmbinare” este liberă pe homepage-urile perimetrului · nimeni nu plătește Google și nimeni nu se adresează operatorului de rețea · nișa a crescut cu 20,96% în 2025
Georg Fischer a crescut cu 543,6% în șase ani, cu sucursală proprie și doi distribuitori, Toniviad și Big-Weld · marja industriei a scăzut la 4,47%
Decideți ce punct din cele patru cadrane vă costă cel mai mult acum.
Sursă: ANAF, SEAP prin transparenta24.ro, oglinda AI și DataForSEO, 14.10.2026, aceleași cifre ca pe slide-urile anterioare
Plasson Romania vinde îmbinarea rețelelor de apă și de gaz, adică fitingul, aparatul care îl sudează și service-ul aparatului. Vital Baia Mare a cumpărat de la Plasson de 1.269 de ori. Marja de 5,39% rămâne sub cea a distribuitorului Fusion (7,54%) și departe de marjele specialiștilor în fitinguri și sudură Toniviad (13,93%) și Big-Weld (8,03%), ambii distribuitori Georg Fischer. Aceasta este o interpretare UNRIVALS, de validat.
Decideți dacă vă regăsiți în rolul de specialist al îmbinării.
Sursă: ANAF 14.10.2026 · SEAP prin transparenta24.ro; Toniviad are 3 angajați și Big-Weld 6, deci comparația este orientativă
Catalogul are 429 de produse în 10 categorii, însă nu arată niciun preț public, nu numește niciun client sau proiect și afișează doar butonul „CERE OFERTA”. Site-ul scrie „producator international”, iar în certificatul ISO al aceleiași companii apare „Comercializarea”. Stocul din 24 de ore, service-ul aparatelor și relația cu operatorii, active pe care un concurent nu le poate copia, rămân nespuse.
Decideți pentru cine este scris site-ul, pentru operatorul de rețea sau pentru oricine caută un fiting.
Sursă: plasson.ro, 14.10.2026; 0 din 429 de pagini de produs au preț; domeniul ISO 9001:2015 TÜV AUSTRIA
Volvo nu vinde mașini, ci siguranță, Red Bull vinde adrenalină, iar UNRIVALS vinde supremație. Același exercițiu, aplicat Plasson Romania, ajunge la îmbinare, ca ipoteză UNRIVALS, de validat.
Decideți dacă acceptați să vindeți îmbinarea ca ipoteză de lucru.
Sursă: plasson.ro, 14.10.2026; sucursala Georg Fischer, Toniviad și Big-Weld vând fitinguri Georg Fischer; metoda UNRIVALS de atribut central
| P | Ce știm | Marcaj |
|---|---|---|
| Produs | 429 de produse, dintre care 297 Plasson, 102 Baenninger, 13 Hürner și 17 fără marcă indicată, plus service și închiriere de aparate | FAPT |
| Preț | niciun preț public, doar „CERE OFERTA” | FAPT |
| Preț | prețul se negociază pe fiecare comandă | INTERPRETARE |
| Preț | poziționarea de preț față de competitori | DE VALIDAT |
| Plasament | stoc în Baia Mare și livrare declarată în 24 de ore | FAPT |
| Plasament | operatori de apă și de gaz, prin SEAP | FAPT |
| Plasament | clienții privați (instalatori, antreprenori, distribuitori) | DE VALIDAT |
| Promovare | 0 reclame Meta active, 0 titluri în presă în 12 luni, 0 conturi sociale legate de site | FAPT |
| Promovare | ExpoApa 2026, 8-10 septembrie, Romexpo | FAPT |
Decideți ce marcaje DE VALIDAT puteți completa dumneavoastră până la următoarea discuție.
Sursă: plasson.ro, 14.10.2026 · Meta Ad Library · Google News · SEAP prin transparenta24.ro
| Element | Pondere | Scor | Contribuție |
|---|---|---|---|
| Nume | 25 | 1 | 6,25 |
| Slogan | 20 | 1 | 5,00 |
| Copy | 12 | 2 | 6,00 |
| Logo | 12 | 1 | 3,00 |
| Element | Pondere | Scor | Contribuție |
|---|---|---|---|
| Element vizual | 8 | N/E | neevaluat |
| Culori | 8 | 2 | 4,00 |
| Tipografie | 7 | 1 | 1,75 |
| Proof | 8 | 2 | 4,00 |
Cifra este Signal Coherence Score™, calculat în metodologia Brand Cognitive Scoring™, iar pe reperul DISPONIBILITATE brandul are 39,1. Primele rupturi apar în nucleul verbal local, care nu exprimă atributul, în textul care descrie greșit compania („producem” față de „Comercializarea” din certificat, „De 20 ani” față de 24 de ani, „ISO 9001:2008” față de 2015) și în dovada care există, dar nu este comunicată.
Decideți ce ruptură corectați prima.
Sursă: Signal Coherence Score™ pe ipoteza ÎMBINARE, 14.10.2026; elementul vizual nu a fost evaluat, fiindcă nu există capturi randate, deci 92 din 100 de puncte sunt evaluate și suma contribuțiilor este 30,00
| Teritoriu | Cine îl revendică |
|---|---|
| soluții complete | Fusion în meta description, Tehno World în titlu, Valrom în meta description |
| calitate garantată sau certificată | Fusion („Calitate garantata!”), Valrom („calitate certificată”) |
| certificări | Tehno World în meta description („specificații și certificări”) |
| producător român | Valrom în meta description („Producător român de țevi, fitinguri și sisteme”) |
| producem și comercializăm | Pipelife în meta description („Producem si comercializăm o gamă largă de sisteme din materiale plastice”) |
| importator Georg Fischer | Toniviad în titlu („Importator țevi și fitinguri din polietilenă +GF+ - Toniviad Serv SRL”) |
| distribuitor autorizat Georg Fischer | Big-Weld în meta description („Distribuitor autorizat Georg Fischer”) |
| îmbinarea | liber, cu 0 apariții pe homepage-urile perimetrului |
| operatorul de rețea, adresat direct | liber, cu 0 apariții |
Pe plasson.ro, îmbinarea apare într-o singură frază de produs. Verificarea continuă pe paginile interioare ale concurenților și cu datele voastre interne.
Decideți dacă validăm împreună că îmbinarea este locul liber.
Sursă: homepage-urile, titlurile și meta description-urile companiilor din perimetru, recitite pe 14.10.2026; măsurătoare doar pe homepage-uri; ipoteză UNRIVALS, de validat
Îmbinarea este ipoteză UNRIVALS, de validat.
| Element | Propunerea |
|---|---|
| MARCĂ | PLASSON, a grupului, neschimbată |
| ATRIBUT | Îmbinarea (ipoteză UNRIVALS, de validat) |
| SLOGAN | de lucrat împreună |
| ELEMENT VIZUAL | de lucrat în identitatea grupului |
| PROOF | operatorii care revin (Vital, 1.269 de comenzi) · stocul în 24 de ore · service-ul aparatelor de sudură · DVGW, KIWA și agrementele din 2025-2026 |
| BENEFICIU | o rețea de apă sau de gaz cu îmbinări pe care se poate conta, care revine repede în funcțiune după o intervenție |
Decideți dacă îmbinarea este cuvântul pe care echipa din România îl poate susține cu dovezi.
Sursă: ipoteză UNRIVALS · SEAP prin transparenta24.ro · agrementele tehnice 2025-2026 de pe plasson.ro/resurse-produse/
Îmbinarea este punctul în care o rețea de apă sau de gaz cedează. Plasson Romania poate ocupa acest teritoriu cu fitingul, cu aparatul care îl sudează, cu service-ul aparatului și cu piesa din stoc în 24 de ore. Baenninger și Hürner devin componente ale aceleiași promisiuni, numite corect.
Decideți dacă acesta este teritoriul pe care vreți să îl apărați.
Sursă: ipoteză UNRIVALS, de validat; domeniul certificatului ISO; gamele plasson.ro
| Ce rămâne | Ce se activează |
|---|---|
| marca PLASSON și identitatea grupului | 1 promisiunea de îmbinare pe site și în oferte |
| catalogul și certificările | 2 operatorii numiți ca dovadă, cu acordul lor |
| stocul din Baia Mare | 3 service-ul aparatelor, arătat pe site |
| echipa de 18 angajați | 4 corecturile, adică „comercializăm”, 24 de ani, ISO 9001:2015 |
| relațiile cu operatorii și cu DELGAZ GRID | 5 Baenninger și Hürner numite pe nume |
Decideți ce element din coloana din dreapta porniți primul.
Sursă: plasson.ro și certificatul ISO 9001:2015, 14.10.2026 · Signal Coherence Score™ (ce rămâne la grup și ce se poate face local)
Din site dispar formulările pe care le poate spune orice competitor, precum „Calitate superioara!” și „Rezistente, durabile, fiabile.”
„producător internațional” și „producem” la nivel local · frazele de paritate
catalogul ca singură voce a site-ului
dovada numită (operatorii, certificările cu număr și dată) · prezența pe căutările de categorie, aparat electrofuziune și țeavă PEHD, unde nimeni nu plătește
promisiunea de îmbinare (piesa, aparatul și service-ul, în 24 de ore) · o pagină pentru operatorul de rețea
Decideți cu ce mișcare din cele patru începeți.
Sursă: plasson.ro, 14.10.2026 · Signal Coherence Score™ · analiza din acest deck
| Dimensiune | Azi | Propus | Ce schimbă |
|---|---|---|---|
| Identitate | producător internațional | comercializare, închiriere și service pentru rețele din plastic, ca în certificat | textul și faptele spun același lucru |
| Promisiune | livrări rapide din stoc | piesa, aparatul și service-ul, în 24 de ore, cu dovadă | promisiunea primește un temei |
| Dovadă | zero clienți numiți | operatorii care revin | cititorul vede cine cumpără |
| Cititor | toți și nimeni | operatorul de rețea | o pagină proprie pentru el |
Cele 5 trepte sunt de la catalog la specialistul îmbinării, de la „producem” la ce faceți în România, de la „calitate” la dovada numită, de la cumpărătorul anonim la operatorii care revin și de la stocul declarat la rețeaua care revine în funcțiune.
Decideți pe ce treaptă vreți să urcați prima.
Sursă: analiza din acest deck; ipoteză UNRIVALS, de validat
| Element | Pondere | Azi | După |
|---|---|---|---|
| Nume | 25 | 1 | 1 (grup) |
| Slogan | 20 | 1 | 4 |
| Copy | 12 | 2 | 4 |
| Logo | 12 | 1 | 1 (grup) |
| Element vizual | 8 | N/E | N/E |
| Culori | 8 | 2 | 2 (grup) |
| Tipografie | 7 | 1 | 1 (grup) |
| Proof | 8 | 2 | 3 |
Potențial după validare și implementare, nu rezultat garantat. Sloganul aduce 16,3 puncte, copy-ul 6,5, iar proof-ul 2,2. Numele, logo-ul, culorile și tipografia, care reprezintă 52 din cele 92 de puncte evaluate, rămân la grup.
Decideți dacă mergeți mai departe cu acțiunile locale înainte de o discuție cu grupul.
Sursă: Signal Coherence Score™, proiecția după activare; pornește de la atributul ÎMBINARE validat și doar acțiuni locale
Aplicată vânzărilor din 2025, diferența dintre 7,54% și 5,39% este de 524.056 de lei. Raportată la profitul de 1.311.775 de lei, această sumă reprezintă 39,95%. Specialiștii în fitinguri și sudură din perimetru, Toniviad și Big-Weld, păstrează între 8 și 14 lei din 100. Nu vă promitem rezultate. Vă arătăm ordinul de mărime al mizei.
Rămân de validat împreună marja pe game, ponderea operatorilor, cota din DELGAZ GRID și ce a apăsat profitul în 2025.
Decideți dacă ordinul de mărime justifică o discuție despre poziționare.
Sursă: ANAF 14.10.2026; mediana perimetrului 7,54%; calcul 524.056 ÷ 1.311.775 = 39,95%; ordin de mărime, nu predicție
AI-ul răspunde deja la întrebarea „de unde cumpăr”. Perplexity vă pune pe locul 1 în 5 din 6 răspunsuri, ChatGPT vă numește în 2 din 9, iar Gemini în 0 din 9. Georg Fischer a crescut în România de la 14,13 la 90,97 milioane de lei și de la 8 la 42 de angajați, cu sucursală proprie. Cine fixează acum criteriul de alegere, adică îmbinarea care ține, rămâne în acea poziție.
Decideți dacă fixați voi criteriul de alegere înainte să îl fixeze altcineva.
Sursă: oglinda AI DataForSEO, 14.10.2026 · ANAF 14.10.2026 · registrul Ministerului Finanțelor, CAEN 4674 și 2221
| Faza | Ce facem cu Plasson Romania |
|---|---|
| F1 Audit | validăm cele cinci puncte din slide-ul de temei |
| F2 Atribut | verificăm îmbinarea pe paginile interioare ale concurenților și pe datele voastre |
| F3 Poziționare | scriem împreună linia locală și promisiunea |
| F4 Arhitectură | numim corect Plasson, Baenninger și Hürner și deschidem pagina pentru operatorul de rețea |
| F5 Dovezi | numim operatorii, cu acordul lor, și punem agrementele cu număr și dată |
| F6 Identitate | aliniem ce se poate local, în limita identității grupului |
| F7 Sistem comercial | ofertele și răspunsul în 24 de ore, spuse cu dovadă |
Catalogul 2026 spune „Prezență globală, implicare locală”, iar implicarea locală înseamnă ca brandul să numească operatorii, să arate service-ul și să susțină cu dovezi răspunsul în 24 de ore.
Decideți cu ce fază începem și cine din echipa Plasson Romania este persoana de legătură.
Sursă: metoda UNRIVALS, fazele F1-F7 · catalogul general 2026, p. 2
Aveți deja dovada în SEAP, cu 1.269 de comenzi de la Vital Baia Mare. Urmează să o transformați în motivul pentru care un operator de rețea vă alege.
Sursă: SEAP prin transparenta24.ro/firma/14630367, 14.10.2026
Descoperă toate tipologiile de strategie, metodologia de lucru a echipei. Descoperă studiile de caz detaliate: unrivals.ro/rezultate & industriile începând de la poziționare, branding, reBranding și arhitectură de brand până la Account-Based Marketing, RevOps, AI și sisteme integrate de vânzări B2B: unrivals.ro/deck/
Filmul urmează ordinea WHY, WHAT, HOW: de ce construim infrastructura înainte de publicitate, ce livrăm concret și cum decurge pilotul de șase luni.