Strateg de poziționare și arhitectură comercială, cu un parcurs în multinaționale, inclusiv ca Regional Corporate Sales Manager la Orange România.
Construiește sisteme de brand care modelează ce crede piața despre o companie, de la platforma AI a Guvernului României până la clinici boutique.
Fost CMO și partener Limitless, cu peste 250M€ în vânzări influențate și peste 450 de companii cu care a lucrat direct. Proiectează infrastructura de implementare a metodologiei UNRIVALS.
„Date protejate. Continuitate asigurată.”evogps.ro/itrack/, al șaptelea beneficiu din șapte, citit pe 12.10.2026
În 2025, Evotracking și iSYS au vândut împreună 47,65 milioane de lei, cu 10,03% mai puțin decât în 2024. Cei patru competitori de aceeași mărime au crescut în același an.
Sursă: API public ANAF, bilanțuri 2019-2025, CUI 24974708 și 23081500, plus cele șase companii din perimetru; Ahrefs, citările în răspunsurile AI, 12.10.2026; scorul UNRIVALS din 12.10.2026. Sumele, marjele și variațiile sunt calculul nostru.
Surse publice: ANAF, transparenta24.ro (Ministerul Finanțelor, SEAP, ONRC), portal.just.ro, Eurostat, Ahrefs, Google News, Google Play, App Store, web.archive.org. Reverificate la 12 octombrie 2026. Simulările vizuale au caracter exploratoriu și nu reprezintă soluții asumate de companie.
| An | Vânzări | Profit net | Din 100 de lei | Angajați | Față de anul anterior |
|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 25,66 mil. | 3,26 mil. | 12,70 lei | 106 | reper |
| 2020 | 26,34 mil. | 4,95 mil. | 18,81 lei | 107 | +2,66% |
| 2021 | 32,03 mil. | 6,80 mil. | 21,24 lei | 109 | +21,61% |
| 2022 | 37,64 mil. | 5,22 mil. | 13,87 lei | 107 | +17,51% |
| 2023 | 46,51 mil. | 11,44 mil. | 24,59 lei | 113 | +23,56% |
| 2024 | 52,96 mil. | 11,08 mil. | 20,92 lei | 111 | +13,87% |
| 2025 | 47,65 mil. | 9,10 mil. | 19,10 lei | 103 | −10,03% |
Vânzările au scăzut la ambele companii, cu 9,08% la Evotracking și cu 11,14% la iSYS. Scăderea nu vine dintr-un transfer de vânzări între ele.
| Față de ce | Pe lună | Pe an | De ce |
|---|---|---|---|
| Vânzările din 2024 | 442.511 lei | 5.310.135 lei | 47,65 milioane vândute în loc de 52,96 |
| Profitul din 2024 | 164.757 lei | 1.977.084 lei | 56% din scădere vine din vânzările pierdute, 44% din marja mai mică |
| Marja medie din 2023-2024 | 145.065 lei | 1.740.780 lei | 19,10 lei rămași din 100, în loc de 22,76 |
| Ritmul competitorilor de aceeași mărime | 736.510 lei | 8.838.117 lei | vânzările pe care le-ați fi avut crescând cu 6,66%, cât mediana lor |
Echipa s-a micșorat de la 111 la 103 oameni, iar profitul pe angajat a coborât totuși de la 99.822 la 88.380 de lei.
| Companie | Titluri în 12 luni | Ce declară public |
|---|---|---|
| EvoGPS / Evotracking / iTrack | 4 | „…să consolideze poziția de lider pe piața soluțiilor de fleet management din România” |
| SAS Fleet | 2 | lansarea Safe Drive AI |
| TrackGPS | 1 | un studiu de caz cu Orange |
| CargoTrack | 1 | ZF Tech Day, despre securitatea cibernetică |
| SafeFleet | 0 | un profil al fondatorului |
Comunicatul din aprilie vorbește despre consolidarea poziției de lider pe piața de fleet management, iar singurul citat vine de la Vodafone. Ne legăm de această promisiune.
| Companie | Vânzări 2025 | Din 100 de lei | Angajați | Față de 2024 |
|---|---|---|---|---|
| CargoTrack | 54,65 mil. lei | 5,06 lei | 40 | +82,14% |
| EvoGPS (Evotracking + iSYS) | 47,65 mil. lei | 19,10 lei | 103 | −10,03% |
| WebEye, acum Eurowag | 24,97 mil. lei | 2,42 lei | 47 | +1,31% |
| SafeFleet | 24,54 mil. lei | 4,09 lei | 53 | +0,45% |
| Fomco GPS | 18,02 mil. lei | 10,76 lei | 28 | +12,01% |
| SAS Fleet | 12,65 mil. lei | 24,99 lei | 23 | −0,65% |
Marja arată cât de bine plătesc clienții voștri serviciul. Creșterea competitorilor arată că alți furnizori câștigă clienții noi.
Sursă: API public ANAF, bilanțuri 2025, extras 12.10.2026; împărțirea este calculul nostru. Ce intră în vânzările CargoTrack este de verificat înainte de o comparație directă.
| Companie | Ce face | Mărime față de voi | Scor |
|---|---|---|---|
| CargoTrack, SafeFleet | monitorizare GPS, tahograf, combustibil, taxe de drum, pentru companii cu flote | 1,15× și 0,52× | intră, 6/6 |
| Fomco GPS | monitorizare, tahograf și combustibil, inclusiv prin licitații | 0,38× | intră, 5/6 |
| WebEye, acum Eurowag | flote, plăți și mobilitate pentru transportatori | 0,52× | intră, 4/6 |
| TrackGPS (AROBS), SAS Fleet | același produs, peste și sub banda de mărime | 3,82× și 0,27× | intră, 5/6 |
| Orange Smart Tracking, Digi Cartracs, Flimo, Tracknamic, MoziMap | serviciu al unui operator telecom sau companii de cel mult o zecime din mărimea voastră | nu se compară | afară |
| Competitorii pe care îi numiți voi | se completează la discuție | ||
Cele 11 căutări de categorie urmărite au crescut cu 14,0%, iar „tms transport” a urcat de la 364 la 739 pe an. Cererea există, întrebarea este cine o preia.
Sursă: Eurostat sts_setu_m, J63, cifra de afaceri, mai-iulie 2026 față de mai-iulie 2025, extras 12.10.2026; Ahrefs keywords-explorer, România, octombrie 2025 - septembrie 2026 față de cele 12 luni anterioare. Ferestrele diferă, deci cele două procente nu se compară între ele.
Sursă: TAM, Eurostat road_eqs_lormot și road_eqs_busmot, 2025; SAM și SOM, bilanțurile ANAF 2024-2025, calculul nostru. Cele 110.000 de active declarate nu sunt aceeași unitate ca TAM, deci nu se împart.
Niciun cumpărător public nu decide soarta companiei. Cumpărătorii care contează sunt managerii de flotă din transport, distribuție și construcții, care compară furnizorii înainte să ceară o ofertă.
Sursă: transparenta24.ro (SEAP și Ministerul Finanțelor), fișa CUI 24974708, citită pe 12.10.2026; valoare de contract, nu încasări. Ponderea este calculul site-ului, verificată de noi pe 2025.
Sursă: Google Play (ro.evogps.mevo, your.pack.harta, com.arobs.trackgps) și App Store România, toate recenziile cu text, citite pe 12.10.2026. O recenzie poate avea mai multe teme. Numărătoarea este a noastră. Profilul Google Maps nu l-am putut citi gratuit.
Sursă: evogps.ro, Google Play, App Store, Antena 3 CNN (07.10.2026), comunicatul Vodafone (20.04.2026), cargotrack.ro (17.08.2026), citite pe 12.10.2026.
evogps.ro de cinci ori, i-track.ro o dată. Pe ChatGPT, Perplexity, Gemini și AI Overviews, de zero ori.
Aceștia sunt furnizorii numiți în articolul de comparație găsit la căutările pe categorie, publicat de CargoTrack pe 17.08.2026. EvoGPS, iTrack și Vodafone nu apar deloc.
Când căutarea descrie exact produsul vostru, evogps.ro apare pe locul 6 din 10.
Din traficul organic al evogps.ro, 99,65% vine din căutări pe nume și din login.
Sursă: Ahrefs site-explorer ai-responses-count, toate motoarele AI, 12.10.2026; cargotrack.ro/blog, citit direct. Cifrele sunt mici la toți, deci contează ordinea. Răspunsurile ChatGPT cuvânt cu cuvânt nu le-am rulat încă.
„EVOGPS powered by iTrack” nu are încă nicio căutare măsurabilă, astfel că un client nou nu are încă un brand de căutat.
Sursă: Ahrefs keywords-explorer, România, tendința pe 24 de luni, 12.10.2026. Variantele numărate, în dosar. Seria iTrack are căderi lunare izolate, deci tendința ei se citește cu prudență.
În martie-aprilie 2026 traficul a scăzut la aproape toți, însă CargoTrack și Flimo și-au revenit, iar evogps.ro a continuat să coboare. Pe „monitorizare gps” apare Orange, iar Vodafone lipsește.
Sursă: Ahrefs site-explorer, metrics-history, organic-keywords și serp-overview, România, mod subdomenii, 12.10.2026. Traficul este estimare.
| Domeniul | Organic | Plătit |
|---|---|---|
| cargotrack.ro | 12.552 | 0 |
| trackgps.ro | 10.149 | 22 |
| flimogps.ro | 2.858 | 0 |
| evogps.ro + i-track.ro | 2.261 | 0 |
| safefleet.eu | 746 | 0 |
Sursă: Ahrefs site-explorer metrics (România, subdomenii), serp-overview și organic-keywords, 12.10.2026, estimări. i-track.ro trimite azi vizitatorii pe evogps.ro și trăiește din loginul clienților.
Când o campanie cumpără reclame pe brandul concurentului, recunoaște că acel concurent este deja reperul din mintea clientului.
Sursă: Ahrefs site-explorer, metrics-history și paid-pages (15.06.2026), 12.10.2026; evogps.ro, citit pe 12.10.2026.
| Fraza voastră | Poate un concurent să o spună identic, mâine? | Verdict |
|---|---|---|
| „…într-un singur ecosistem digital” | da, TrackGPS: „…procesele esențiale ale flotei într-un singur ecosistem digital” | ZGOMOT |
| „Soluții integrate pentru flote, active și operațiuni logistice” | da, SafeFleet: „Soluții Integrate pentru Flota Ta” | ZGOMOT |
| „110.000+ Active Monitorizate”, „6.800+ Companii Client” | da, TrackGPS afișează 130.000 și 9.700 | ZGOMOT |
| „…integrată în Grupul Vodafone” | nu, niciun concurent nu are un operator telecom ca acționar unic | SIGNAL |
| „în centre de date Vodafone”, pe pagina de servicii | nu, doar o companie a grupului o poate spune | SIGNAL, îngropat |
| Titularul | Marca | Stare | Ce înseamnă |
|---|---|---|---|
| Evotracking | EVO GPS, UE | expirată, 19.12.2024 | numele de pe site, fără protecție în UE |
| Evotracking | EVOGPS, România, 2010 | înregistrată, reînnoirea de confirmat | singura marcă EVOGPS a companiei |
| iSYS, absorbită | iTrack map your business, România, 2010 | înregistrată, reînnoirea de confirmat | de trecut pe Evotracking |
| Bridgestone, iSurvey, AO2B, Evomatic | iTrack, ITRACK, EVOGPS-WEB, UE | înregistrate | alți titulari, în aceleași clase |
| Competitorii | CargoTrack, marcă UE până în 2028; AROBS TRACKGPS, depusă pe 02.04.2026 | ||
Sursă: evogps.ro, web.archive.org (i-track.ro, 2024; evogps.ro, 2023), citite pe 12.10.2026. Validăm împreună ce clienți pot fi numiți public.
| Unde | Ce nume scrie |
|---|---|
| registrul comerțului, subsolul site-ului | EVOTRACKING SRL |
| domeniul, titlul paginii, semnătura de email | EVO GPS, EVOGPS, EvoGPS |
| produsele și portalul clienților | iTrack, cu cinci module |
| aplicațiile de pe telefon | mEVO și iTrack - Fleet Management |
| comunicatul de fuziune | Vodafone, Evotracking și iSYS |
| Antena 3 CNN, 07.10.2026 | „eTrack” |
Clienții caută în continuare fiecare nume vechi, de 1.330 de ori pe lună pentru EvoGPS, de 640 pentru iTrack și de 180 pentru Evotracking. Numele nou nu are încă nicio căutare.
Ce spuneți și poate spune oricine
Ce nu poate spune un concurent
Sursă: site-urile din perimetru și evogps.ro, citite pe 12.10.2026; API public ANAF; web.archive.org; judecata noastră.
Volvo vinde siguranță, Red Bull vinde adrenalină, UNRIVALS vinde supremație, iar EvoGPS poate vinde CONTINUITATE.
Atributul rămâne o ipoteză UNRIVALS până la validare. Condiția este ca platforma și aplicațiile să țină promisiunea, pe care recenziile o contestă azi.
| 4P | Ce se vede public | Tipul |
|---|---|---|
| Produs | două platforme proprii unite (EVO GPS și iTrack), cinci module, de la monitorizare la TMS, aplicațiile mEVO și iTrack, echipamente montate de tehnicieni proprii și de parteneri | FAPT · DE VALIDAT |
| Preț | nepublicat pe site; 19,10 lei profit din 100 vânduți în 2025, față de 7,91, mediana competitorilor | FAPT · INTERPRETARE |
| Plasare | vânzare directă, cu ofertă și montaj; 110.000+ active și 6.800+ clienți declarați; ponderea vânzărilor prin Vodafone Business nu este publică | FAPT · DE VALIDAT |
| Promovare | patru nume, 31 din 38 de formulări de paritate, zero reclame Google din septembrie, patru titluri de presă despre fuziune, aplicații cu 3,11 și 2,04 stele | FAPT |
Marja și apartenența la grup vă aparțin și sunt greu de copiat. Promovarea nu le pune în valoare, așa că un client nou vă compară după funcții.
| Element | Maximum | Azi |
|---|---|---|
| Numele | 25 | 6,25 |
| Sloganul, fraza de bază | 20 | 5 |
| Textele și vocea | 12 | 6 |
| Sigla | 12 | 3 |
| Elementul vizual distinctiv | 8 | 2 |
| Culorile | 8 | 4 |
| Tipografia | 7 | 1,75 |
| Dovezile și oferta | 8 | 2 |
| Total | 100 | 30 |
Scorul pe opt elemente ponderate din metodologia Brand Cognitive Scoring™, pe activele publice din 12.10.2026, față de atributul propus, CONTINUITATE, care rămâne o ipoteză. Punctajul este judecata noastră.
| Cuvântul | Cine îl revendică deja | Verdict |
|---|---|---|
| control | SafeFleet, „ai control complet asupra vehiculelor” | OCUPAT |
| soluții integrate, o singură platformă | TrackGPS, „O singură platformă pentru managementul complet al flotei.” | OCUPAT |
| siguranță | SAS Fleet, „mai multă siguranță, transparență și control” | OCUPAT |
| fiabil | CargoTrack, „cel mai fiabil sistem de monitorizare a vehiculelor” | OCUPAT |
| costuri reduse cu până la 30% | CargoTrack, „Redu costurile cu până la 30% lunar!” | OCUPAT |
| continuitate, disponibilitate | niciun concurent; voi, pe pagina iTrack, „Continuitate asigurată.” | LOC LIBER |
Managerul de flotă nu cumpără o hartă. Cumpără certitudinea că, atunci când un client întreabă unde este marfa, aplicația se deschide și datele sunt la zi.
Ierarhie propusă de UNRIVALS, ipoteză strategică. Se adoptă doar după ce disponibilitatea platformei și logările reușite în aplicație arată că promisiunea se ține, pentru că 26 din 44 de recenzii negative la mEVO o contestă azi.
Sloganul propus, „Mereu pe hartă.”, pleacă de la fraza pe care o aveți deja, „Date protejate. Continuitate asigurată.” Ceilalți vând funcții, iar EvoGPS poate vinde faptul că funcțiile sunt acolo în fiecare dimineață.
Teritoriu propus de UNRIVALS, ipoteză de validat.
Lista de validat continuă pe slide-ul „Miza comercială”.
Le spun deja TrackGPS și SafeFleet. Un manager de flotă care citește trei site-uri le vede pe toate de trei ori.
Anii, activele și clienții sunt sub TrackGPS. Funcțiile rămân pe paginile de produs, ca dovadă tehnică.
Centrele de date, rețeaua și grupul, plus clienții care nu mai apar pe site, Interbrands și Electrica Serv.
Raportul lunar de disponibilitate și o trecere pe platforma nouă anunțată clientului dinainte. Ipoteză de validat pe datele voastre.
| Astăzi | Propus | Ce face mutarea |
|---|---|---|
| cinci liste de funcții | o singură promisiune, continuitate | funcțiile le are toată categoria |
| Vodafone ca adjectiv | Vodafone ca dovadă | singurul argument pe care nu îl copiază nimeni |
| patru nume | o umbrelă și un produs | numele vechi pierd 20-31% din căutări pe an |
| contoare care pierd | cifre pe care nu le publică nimeni | disponibilitatea și clienții păstrați |
| migrarea suferită | migrarea anunțată | fiecare aplicație nouă a adus recenzii de o stea |
Nu schimbăm prețul prin declarație. Schimbăm unitatea de valoare, de la funcțiile platformei la zilele în care flota este pe hartă.
Forma companie plus produs, ca Dacia și Logan, există deja în „EVOGPS powered by iTrack”. Propunerea nu o schimbă, îi dă fiecărui nume un rol. Am citit evogps.ro, Google Play și Ahrefs pe 12.10.2026.
Nicio reclamă plătită în Google din septembrie 2026. Ultima, în iunie, pe brandul unui competitor. Pe prima pagină, „Soluții integrate” și 13 sigle fără studiu de caz.
Dimineața, flota ta trebuie să fie pe hartă.
Platforma rulează în centrele de date Vodafone, iar în fiecare lună primești cât timp a fost disponibilă.
În stânga, datele Ahrefs și evogps.ro din 12.10.2026. În dreapta, simularea UNRIVALS a campaniei de activare de brand. Simularea nu folosește imagine generată sau sigla companiei, iar raportul lunar este o propunere care depinde de validare.
| Element | Astăzi | După activare |
|---|---|---|
| Numele | 6,25 · patru nume în paralel | 18,75 · o umbrelă, scrisă la fel |
| Sloganul | 5 · cinci fraze despre control și viitor | 20 · Mereu pe hartă. |
| Textele și vocea | 6 · continuitatea, ascunsă | 12 · pornește de la flota vizibilă |
| Sigla | 3 · două sigle într-un antet | 9 · un singur lockup |
| Elementul vizual | 2 · iconițe și fotografii de stoc | 6 · o linie de semnal neîntreruptă |
| Culorile | 4 · albastru consecvent, fără sens | 6 · albastru și verde, „semnal activ” |
| Tipografia | 1,75 · trei desene diferite | 3,5 · o singură familie |
| Dovezile și oferta | 2 · 99,95% fără sursă | 8 · disponibilitatea, publicată lunar |
| Total | 30 / 100 | potențial 83 / 100 |
Aceleași ponderi (83,25; fără numele unic, 70,75). 83 este potențialul după validare și implementare, nu un rezultat garantat.
Nu vă promitem rezultate. Vă arătăm ordinul de mărime al mizei.
Sursă: bilanțurile publice ANAF 2024-2025, CUI 24974708 și 23081500, plus perimetrul; calculul nostru, ordin de mărime.
Flotele cresc, iar logistica trece de la urmărirea mașinilor la planificarea transportului, domeniu în care aveți deja iTrack TMS. Primul furnizor care face din continuitate un criteriu de alegere va ocupa acest loc înaintea celorlalți, iar numele nou poate fi încă asociat cu această idee.
Sursă: Eurostat road_eqs_lormot, România, 2023-2025; Ahrefs keywords-explorer și ai-responses-count, 12.10.2026; site-urile din perimetru, 12.10.2026.
| Ce facem | |
|---|---|
| Zilele 1-30 | Măsurăm disponibilitatea platformei, logările reușite în aplicație și clienții păstrați pe fiecare platformă. Stabilim, împreună cu grupul, rolurile EVO GPS și iTrack. |
| Zilele 31-60 | Construim o primă pagină pe continuitate, readucem dovezile (Interbrands, Electrica Serv, ISO 9001, centrele de date Vodafone) și cifrele pe care nu le are nimeni, apoi răspundem la recenzii. |
| Zilele 61-90 | Anunțăm clienților trecerea pe platforma nouă, ca primă dovadă publică a promisiunii, și scriem o pagină de comparație pe care motoarele AI să o poată cita. Astfel, obiectivul anunțat în aprilie, poziția de lider, capătă formă în brand. |
În telecomunicații, auditul Coda Communications arată cum un furnizor de măsurători în rețele mobile își stabilește prețul după ruta măsurată din prima, în locul zilei de lucru. Auditul Autoglobus arată cum un grup cu zece mărci și cincisprezece site-uri își adună vechimea și reputația sub un singur nume.
unrivals.ro/deck/coda-communications · unrivals.ro/deck/autoglobus · toate proiectele publice, la unrivals.ro/rezultate