Strateg de poziționare și arhitectură comercială, cu un parcurs în multinaționale, inclusiv ca Regional Corporate Sales Manager la Orange România.
Construiește sisteme de brand care modelează ce crede piața despre o companie, de la platforma AI a Guvernului României până la clinici boutique.
Fost CMO și partener Limitless, cu peste 250M€ în vânzări influențate și peste 450 de companii cu care a lucrat direct. Proiectează infrastructura de implementare a metodologiei UNRIVALS.
„Smart Business & Technologies Solutions este primul dezvoltator al unei rețele de stații de încărcare pentru masini electrice sau hibride plug-in din România.”evconnect.ro, pagina principală din 2016-2019, păstrată în web.archive.org
În 2025 ați vândut de 21,70 milioane de lei, de 14,5 ori mai mult decât în 2019. Din fiecare 100 de lei vânduți v-au rămas 6,16, față de 14,39 în 2022.
Sursă: API public ANAF, bilanțuri 2019-2025, CUI 33341144 și 31726543; transparenta24.ro (SEAP), 12.10.2026; scorul UNRIVALS din 12.10.2026. Marja și variațiile sunt calculul nostru.
Surse publice: ANAF, transparenta24.ro (Ministerul Finanțelor, SEAP, ONRC), portal.just.ro, TMview, EAFO, Ahrefs, Google News, Google Play, App Store, web.archive.org. Reverificate la 12 octombrie 2026. Simulările vizuale au caracter exploratoriu și nu reprezintă soluții asumate de companie.
| An | Vânzări | Profit net | Din 100 de lei | Angajați | Profit pe om | Față de 2022 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2022 | 7,84 mil. | 1,13 mil. | 14,39 lei | 6 | 188.077 lei | reper |
| 2023 | 15,83 mil. | 1,19 mil. | 7,54 lei | 7 | 170.625 lei | pierdut 1,08 mil. |
| 2024 | 15,02 mil. | 1,18 mil. | 7,87 lei | 12 | 98.434 lei | pierdut 0,98 mil. |
| 2025 | 21,70 mil. | 1,34 mil. | 6,16 lei | 16 | 83.612 lei | pierdut 1,78 mil. |
| Total | pierdut 3,85 mil. |
Echipa a crescut de la 6 la 16 oameni, iar vânzările aproape s-au triplat. Profitul pe om a scăzut însă de la 188.077 la 83.612 lei.
| Când | Pe lună | Pe an | De ce |
|---|---|---|---|
| Azi, față de media 2022-2024 | 68.137 lei | 817.641 lei | 6,16 lei din 100, în loc de 9,93 |
| Azi, față de 2022 | 148.718 lei | 1.784.614 lei | atunci vă rămâneau 14,39, la vânzări de 2,8 ori mai mici |
| 2026, dacă nu se schimbă nimic | 79.774 lei | 957.294 lei | aceeași diferență, pe vânzări mai mari cu 17,08% |
| 2027, în același ritm | 93.400 lei | 1.120.800 lei | vânzări de 29,75 milioane, profit tot la 6,16 lei din 100 |
Față de competitorul din mijloc stați bine, pentru că Renovatio, Eldrive și PPC blue au pierdut împreună 53,26 de milioane de lei în 2025. NGT, pe care îl întâlniți în licitații, păstrează însă 26,63 lei din 100.
| Companie | Titluri în 12 luni | Ce declară public |
|---|---|---|
| Voltrelli / EVconnect | 5 | „Voltrelli vine în susținerea utilizatorilor de vehicule electrice aplicând un tarif special” (Dragoș Ciobanu, Autopro.ro, 04.08.2026) |
| PPC blue | 24 | 12 subiecte, de la hubul din Otopeni la Dedeman |
| Eldrive | 5 | inaugurări de stații și noi locații |
| Renovatio e-charge | 3 | stații noi și parteneriatul cu CATL |
Din 11 știri publicate pe voltrelli.com în 2026, presa a preluat două. Acolo ați scris că proiectul CINEA aduce 76 de puncte DC în 32 de locații. Ne legăm de această promisiune.
| Companie | Vânzări 2025 | Din 100 de lei vânduți | Angajați | Ce face |
|---|---|---|---|---|
| General Security (ev-mag.ro) | 98,81 mil. lei | 7,59 lei | 133 | produce și instalează |
| NGT | 34,35 mil. lei | 26,63 lei | 19 | vinde, instalează și operează |
| Voltrelli / EVconnect | 21,70 mil. lei | 6,16 lei | 16 | vinde, instalează și operează o rețea |
| Axionet IoT, DMA Energy | 12,73 și 9,44 mil. lei | 0,23 și 37,18 lei | 18 și 14 | instalează, alături de alte linii |
| Renovatio e-charge, Eldrive, PPC blue | 9,07-13,26 mil. lei | pierdere | 12-23 | operatori de rețea |
Operatorii susținuți de grupuri câștigă cotă de piață cu pierderi, iar companiile care vând și instalează trăiesc din marjă. Voi faceți ambele lucruri cu bani proprii.
Sursă: API public ANAF, bilanțuri 2025, extras 12.10.2026; împărțirea este calculul nostru.
| Companie | Ce face | Talie față de voi | Scor |
|---|---|---|---|
| PPC blue | vinde stații și operează o rețea publică | 0,42× | intră, 6/6 |
| NGT, Renovatio e-charge, Eldrive | vând sau instalează și operează, pentru companii, flote și primării | 0,45× - 1,58× | intră, 5/6 |
| Axionet IoT, DMA Energy | instalează stații pentru companii și flote, alături de alte linii | 0,43× - 0,59× | intră, 4/6 |
| e-mobility.ro, General Security | vând și instalează, fără rețea; sub și peste banda de talie | 0,07× și 4,55× | intră, 4/6 |
| LEKTRI.CO, TSG, Promelek, Werk Energy | alt model de business sau în insolvență | 0,34× - 10,46× | afară |
| Competitorii pe care îi numiți voi | se completează la discuție | ||
O stație publică este folosită în medie 4-5% din timp, așa că diferența o face stația bine amplasată și mereu pornită.
Sursă: EAFO, date APIA și DGPCI, 11.02.2026; Roland Berger EV Charging Index 2026, citat de Economedia. Eurostat nu are o serie pentru stațiile de încărcare.
Sursă: TAM din setul MDLPA de pe data.gov.ro (03.07.2024), numărat de noi; SAM și SOM din ANAF, 2025; cele 70 de primării din SEAP, prin transparenta24.ro, 12.10.2026. Unitățile diferă, deci nivelurile nu se împart unul la altul.
Un singur client public reprezintă aproape o treime din valoarea câștigată, iar cele 70 de primării cu contract de operare au plătit împreună 645.091 de lei. Contractele mici de operare sunt, de fapt, baza pe care o puteți apăra.
Sursă: transparenta24.ro (SEAP și Ministerul Finanțelor), fișa CUI 33341144, citită pe 12.10.2026; valoare de contract, nu încasări; la asocieri sursa trece valoarea întreagă la fiecare asociat. Grantul: KPMG România (15.12.2025) și voltrelli.com (22.09.2026). Ponderile sunt calculul nostru.
Sursă: Google Play, aplicația com.evozone, toate cele 92 de recenzii cu text din 2024-2026, și App Store România (3,65 din 23 de note), citite pe 12.10.2026. O recenzie poate avea mai multe teme. Numărătoarea este a noastră. Profilul Google Maps al companiei nu l-am găsit.
Sursă: evconnect.ro și voltrelli.com, Google Play, Autopro.ro (04.08.2026), wall-street.ro, pretcarburant.ro, citite pe 12.10.2026.
evconnect.ro este citat o dată, voltrelli.com de două ori, iar site-ul Renovatio de trei ori.
Paginile voastre de pe ambele site-uri ies primele, înaintea e-mobility.ro, ABB și PPC blue.
Sibiu100 numește Renovatio, Eldrive și OMV. Voi lipsiți.
Când întrebarea pornește de la nevoia clientului, AI-ul citează alți operatori.
Sursă: Ahrefs ai-responses-count, toate motoarele AI, și articolele citite direct, 12.10.2026. Cifrele sunt mici la toți, deci contează ordinea.
Căutările pentru Voltrelli au crescut cu 168 pe an, iar cele pentru EVconnect au scăzut cu 521, deci noul nume explică doar o parte din scădere.
Sursă: Ahrefs keywords-explorer, România, tendința pe 24 de luni, 12.10.2026. Variantele numărate, în dosar. Eldrive, 130, și MOL Plugee, 50, au tot volum mic.
Vizitatorii care nu caută brandul ajung pe paginile de tarife și pe hartă, adică sunt șoferi. Când cineva caută să cumpere o stație, inclusiv prin căutarea „wallbox”, site-ul nu apare, deși vindeți Wallbox.
Sursă: Ahrefs site-explorer, metrics-history, organic-keywords și batch-analysis, România, mod subdomenii, 12.10.2026. Traficul este estimare.
| Domeniul | Organic | Plătit |
|---|---|---|
| ev-mag.ro | 1.735 | 3 |
| ppcblue.ro | 745 | 0 |
| e-charge.ro | 509 | 0 |
| evconnect.ro + voltrelli.com | 150 | 0 |
| eldrive.eu | 96 | 0 |
Sursă: Ahrefs batch-analysis, serp-overview și organic-keywords, România, 08.09-12.10.2026, estimări.
Într-o categorie în care nicio rețea nu plătește pentru atenție, rețeaua care spune prima limpede ce câștigă partenerul nu concurează cu nimeni pe buget.
Sursă: Ahrefs site-explorer, România, 12.10.2026; facebook.com/voltrelli, linkedin.com/company/voltrelli-romania și linkedin.com/company/voltrelli, evconnect.ro/proiecte, citite pe 12.10.2026.
| Fraza voastră | Poate un concurent să o spună identic, mâine? | Verdict |
|---|---|---|
| „Încărcăm viitorul!” (evconnect.ro, titlul principal) | da, PPC blue scrie „Transportul viitorului este electric!” | ZGOMOT |
| „încă din 2014, am fost pionieri în dezvoltarea infrastructurii de încărcare electrică în România” | da, e-mobility.ro scrie că activează „din 2014” și este „printre pionierii acestui segment” | ZGOMOT |
| „cea mai extinsă rețea de încărcare din România” (voltrelli.com) | da, Eldrive și PPC blue revendică aceeași mărime | ZGOMOT |
| „Platforma Voltrelli este dezvoltată integral în România, de echipa noastră de ingineri.” (știre, 14.09.2026) | nu, niciun competitor citit nu are software propriu declarat | SIGNAL, în știri |
| „EUR 0 upfront investment […] a 10-year collaboration and a 50/50 profit split” (știre CINEA) | modelul îl are și Eldrive, cifrele exacte nu | SIGNAL, în știri |
| Titularul | Marca | Stare | Clase | Ce spune |
|---|---|---|---|---|
| Smart Business & Technologies Solutions | EVconnect, UE | respinsă, 26.07.2024 | 9, 35 | opoziția EV Connect, Inc. (California), pentru risc de confuzie; numele de pe stații rămâne neprotejat în UE |
| Smart Business & Technologies Solutions | voltrelli, UE | înregistrată, 2023 | 9, 42 | singurul nume al vostru protejat; site-ul voltrelli.com aparține însă Voltrelli SRL |
| EV Connect, Inc. | evconnect, UE și internațional | înregistrată | 42 | compania americană care a câștigat opoziția |
| Competitorii din perimetru | căutarea a fost blocată de registrul TMview pe 12.10.2026; o completăm înainte de discuție | |||
Sursă: KPMG România (15.12.2025), transparenta24.ro, voltrelli.com, web.archive.org, evconnect.ro/proiecte, 12.10.2026. Validăm împreună ce proiecte pot fi numite public.
| Unde | Când | Ce scrie despre rețea |
|---|---|---|
| interviul lui Dragoș Ciobanu, evcharge.net | 06.2024 | „we have 476 chargers” |
| energynomics.ro | 01.2025 | „almost 800 stations in over 100 locations” |
| evconnect.ro, prima pagină | azi | „1200+ Puncte”, „1000+ Stații”, iar pe pagina de autobuze „550+ stații” |
| voltrelli.com și comunicatul din august | azi | „1400+ Stations”, „1.500+ Stații instalate”, „circa 1.400 de stații” |
| evconnect.ro/cariere și Facebook | azi | „10.000+ stații instalate global” |
Pe stație și pe site scrie EVconnect, iar în aplicație și în presă scrie Voltrelli. Un client a remarcat diferența pe Google Play, în 2024, iar wall-street.ro vă prezintă ca două companii diferite.
Ce spuneți și poate spune oricine
Ce nu poate spune un concurent
Sursă: site-urile din perimetru, evconnect.ro și voltrelli.com, citite 12.10.2026; transparenta24.ro; KPMG România; API public ANAF; judecata noastră.
Volvo vinde siguranță, Red Bull vinde adrenalină, UNRIVALS vinde supremație, iar Voltrelli poate vinde DISPONIBILITATE.
Atributul rămâne o ipoteză UNRIVALS până la validare. Condiția este cât de des pornește încărcarea din prima în rețeaua voastră, lucru pe care recenziile îl contestă azi.
| 4P | Ce se vede public | Tipul |
|---|---|---|
| Produs | stații Kempower, Alpitronic, EVBox, Wallbox, plus seria proprie Voltrelli (PEVC, de la 60 la 480 kW), aplicația cu Autocharge și platforma Voltrelli OS | FAPT · DE VALIDAT |
| Preț | 1,92 lei/kWh în AC și 2,36 în DC; 6,16 lei profit din 100 vânduți, de la 14,39 în 2022; modelul „0 € investiție, 10 ani, 50/50” pentru parteneri | FAPT · INTERPRETARE |
| Plasare | circa 1.400 de stații declarate, 70 de primării operate, contracte cu 113 autorități publice, Columbia și Peru | FAPT · DE VALIDAT |
| Promovare | două site-uri cu două nume, 5 titluri de presă în 12 luni, 0 reclame Google, 22 din 33 de fraze de paritate, pagina de proiecte goală | FAPT |
Plasarea vă aparține și este greu de copiat. Promovarea nu vorbește despre ea, așa că un client vă compară după produsul făcut de alții.
| Element | Maximum | Azi |
|---|---|---|
| Numele | 25 | 6,25 |
| Sloganul, fraza de bază | 20 | 5 |
| Textele și vocea | 12 | 6 |
| Sigla | 12 | 3 |
| Elementul vizual distinctiv | 8 | 0 |
| Culorile | 8 | 2 |
| Tipografia | 7 | 1,75 |
| Dovezile și oferta | 8 | 2 |
| Total | 100 | 26 |
Signal Coherence Score™ este scorul pe opt elemente ponderate din metodologia Brand Cognitive Scoring™, calculat pe activele publice din 12.10.2026 în raport cu atributul propus, DISPONIBILITATE, care rămâne o ipoteză. Punctajul este judecata noastră.
| Cuvântul | Cine îl revendică deja | Verdict |
|---|---|---|
| viitor, mobilitate sustenabilă | PPC blue, „noi accelerăm mobilitatea electrică pentru un viitor sustenabil” | OCUPAT |
| cea mai mare rețea | Eldrive, „cea mai extinsă rețea de stații de încărcare”; PPC blue, „cea mai mare rețea de încărcare din România” | OCUPAT |
| pionieri, din 2014 | e-mobility.ro, „din 2014 […] printre pionierii acestui segment în România” | OCUPAT |
| operare, venituri | NGT, „operarea și administrarea completă a infrastructurii”, „trafic, venituri și conformare ESG” | OCUPAT |
| fără investiție, profit împărțit | Eldrive, „Opțiuni de împărțire a profitului”, „fără costuri din partea partenerului” | OCUPAT |
| disponibilitate, dovedită stație cu stație | NGT promite timpi de intervenție, iar nimeni nu publică cât de des pornește încărcarea | LOC LIBER |
Primăria nu are nevoie de încă o stație. Are nevoie ca stația cumpărată din PNRR să funcționeze și să încaseze, iar mallul are nevoie ca împărțirea 50/50 să aducă bani. Voltrelli poate fi operatorul care repune în funcțiune stația oprită.
Ierarhie propusă de UNRIVALS, ipoteză strategică. Se adoptă doar după ce rata de pornire și timpul de reparație din platforma voastră arată că promisiunea se ține, pentru că 26 din 51 de recenzii negative o contestă azi.
Sloganul propus, „Pornește din prima.”, pleacă de la fraza pe care o aveți deja pe pagina pentru șoferi, „Conectează. Încarcă. Pornește.” Ceilalți construiesc stații, iar Voltrelli le ține pornite.
Teritoriu propus de UNRIVALS, ipoteză de validat.
Lista de validat continuă pe slide-ul „Miza comercială”.
Le spun și PPC blue, Eldrive și e-mobility.ro, iar ultima o contestă trei competitori. Un primar care citește trei site-uri le vede pe toate de trei ori.
Kempower și Alpitronic rămân ca dovadă tehnică, în paginile de produs, iar rețeaua primește o singură cifră, definită și datată.
Cele 70 de primării, grantul CINEA, hubul de la Turda și licitațiile câștigate, scrise pe prima pagină, cu cifre și cu numele clienților care acceptă.
Raportul, trimis primăriei și partenerului, arată cât de des a pornit fiecare stație și în cât timp a fost repornită. Ipoteză de validat pe datele platformei.
| Astăzi | Propus | Ce face mutarea |
|---|---|---|
| stația vândută | stația care merge zece ani | în licitație se compară prețul stației, iar la operare contează cât timp funcționează |
| „cea mai extinsă rețea” | rata de pornire, publicată | mărimea o revendică trei competitori, disponibilitatea nu o publică nimeni |
| două nume, opt cifre | un nume, o cifră | căutările pe EVconnect au scăzut cu 27%, iar presa vă tratează ca două companii |
| dovezi îngropate | dovada pe prima pagină | grantul de 4,08 milioane de euro și cele 70 de primării nu apar pe evconnect.ro |
| recenzii fără răspuns | suport care răspunde | 40 din 51 de recenzii negative descriu o încărcare eșuată sau o eroare |
Nu schimbăm prețul prin declarație. Schimbăm unitatea de valoare, de la stația instalată la ora în care stația încarcă.
Sursă: evconnect.ro, voltrelli.com, Google Play, App Store, Ahrefs, Autopro.ro, wall-street.ro, citite pe 12.10.2026. Alegerea numelui este decizia companiei; noi arătăm costul celor două și starea mărcilor din EUIPO.
Nicio reclamă plătită în Google din octombrie 2024. Pe prima pagină, „Încărcăm viitorul!” și 16 sigle fără studiu de caz.
Stația cumpărată din PNRR nu are voie să stea oprită.
Operăm deja stațiile a 70 de primării, cu o platformă scrisă în România. Primiți lunar cât de des a pornit fiecare stație.
În stânga, datele Ahrefs și pagina evconnect.ro din 12.10.2026. În dreapta, simularea UNRIVALS a campaniei de activare de brand. Simularea nu folosește imagine generată sau sigla companiei, iar raportul lunar este o propunere care depinde de validare.
| Element | Astăzi | După activare |
|---|---|---|
| Numele | 6,25 · două nume în paralel | 18,75 · un nume-umbrelă |
| Sloganul | 5 · cinci fraze despre viitor | 20 · Pornește din prima. |
| Textele și vocea | 6 · funcțiile bune, ascunse | 12 · pornește de la stația care merge |
| Sigla | 3 · două sigle într-un fișier | 6 · o singură siglă |
| Elementul vizual | 0 · stația altui producător | 6 · un semn propriu de stare, „pornește” |
| Culorile | 2 · verde și roșu, fără sens | 6 · culorile de stare ale stației |
| Tipografia | 1,75 · Roboto și Inter | 3,5 · o singură familie |
| Dovezile și oferta | 2 · opt cifre de mărime | 8 · o cifră a rețelei, rata de pornire |
| Total | 26 / 100 | potențial 80 / 100 |
Aceleași opt elemente și ponderi (80,25; fără numele unic, 67,75). 26 măsoară brandul vizibil azi, 80 este potențialul după validare și implementare, nu un rezultat garantat, condiționat de datele de funcționare din platformă.
Nu vă promitem rezultate. Vă arătăm ordinul de mărime al mizei.
Sursă: bilanțurile publice ANAF 2022-2025, CUI 33341144 și 31726543; datoriile și stocurile din bilanțul 2025; calculul nostru, ordin de mărime.
Harta stațiilor s-a umplut. Noile finanțări merg spre stații de mare putere și spre încărcarea camioanelor, domeniu în care aveți deja grantul CINEA, iar primăriile cu stații PNRR caută un operator. Oportunitatea rămâne deschisă cât timp nimeni nu promite funcționarea stațiilor.
Sursă: EAFO, 11.02.2026; Roland Berger EV Charging Index 2026, citat de Economedia; data.gov.ro (MDLPA, 03.07.2024); Ministerul Transporturilor, comunicatul din 11.08.2026; site-urile din perimetru, 12.10.2026. Suma programelor este calculul nostru.
| Ce facem | |
|---|---|
| Zilele 1-30 | Măsurăm rata de pornire și timpul de repornire pe fiecare stație, din platforma Voltrelli. Decidem împreună numele-umbrelă și cifra unică a rețelei. |
| Zilele 31-60 | O primă pagină care pornește de la ce câștigă primăria și partenerul, cu dovada de operare, grantul CINEA și Turda; răspuns la recenzii și un program de suport respectat. |
| Zilele 61-90 | Primul raport de disponibilitate, trimis celor 70 de primării, și campania de activare sub „Pornește din prima.” Cele 76 de puncte CINEA din 32 de locații devin prima dovadă publică a promisiunii. |
Din lumea energiei pentru mobilitate, auditul Oscar Downstream arată cum un distribuitor de carburant care câștigă licitații publice aduce în prim-plan dovezile despre care nu vorbea, iar auditul Cablero arată cum un producător B2B iese din comparația pe preț când mută unitatea de valoare de la produs la risc.
unrivals.ro/deck/oscar · unrivals.ro/deck/cablero · toate proiectele publice, la unrivals.ro/rezultate