00 · Echipa UNRIVALS

Echipa

50+ ani de experiență cumulată, în trei roluri care acoperă strategia, percepția și veniturile.

Daniel Roșca
20+ ani

Daniel Roșca

Commercial Strategy Architect

Strateg de poziționare și arhitectură comercială, cu un parcurs în multinaționale, inclusiv ca Regional Corporate Sales Manager la Orange România.

Branding și rebrandingStrategie comercialăBlue Ocean Strategy
Cristian Georgescu
15+ ani

Cristian Georgescu

Brand Perception Architect

Construiește sisteme de brand care modelează ce crede piața despre o companie, de la platforma AI a Guvernului României până la clinici boutique.

SistemPercepțieInterfațăAplicare
Daniel Ene
15+ ani

Daniel Ene

Revenue Acceleration Architect

Fost CMO și partener Limitless, cu peste 250M€ în vânzări influențate și peste 450 de companii cu care a lucrat direct. Proiectează infrastructura de implementare a metodologiei UNRIVALS.

Performance marketingInbound marketingAIScalare

Audit de board · Advantage Cars

Vânzări de 29,4 mil. lei, 202 mașini vândute pe site, showroom nou

Showroom nou.
Aceeași frază.

Capitol 01 / 06

Verdictul

Verdictul în patru cifre, pe ce date ne sprijinim, cât ați pierdut deja, ce cere showroomul nou de la vânzări și ce declarați public.

05 · Verdictul

Verdict

Vă faceți showroom nou cu 2,17 lei profit din 100 de lei vânduți, iar Promotors are aproape aceeași frază pe prima pagină.

01

29,4mil. lei

vânzările din 2025, cu 11,2% sub 2024, în timp ce cei șase concurenți comparați au crescut cu 24,4%

02

2,17%

marja netă în 2025, față de 3,82%, valoarea din mijloc a celor șase concurenți

03

0din 3

răspunsuri ChatGPT despre dealeri premium în care apare Advantage Cars. Luxury Motors apare în două

04

4,0din 5

nota Google, din 40 de recenzii, iar Luxury Motors are 4,9 din 714

Mașinile se vând. Ce lipsește este motivul pentru care clientul alege Advantage Cars.

Sursă · registrul național al companiilor, bilanțuri 2024-2025 · ChatGPT prin DataForSEO · Google Business Profile · 04.11.2026

06 · Verdictul

Temeiul analizei

Ce știm, ce estimăm și ce validăm împreună

Temeiul
Ce conține
Ce știm
Bilanțurile 2021-2025 ale celor 13 companii comparate, cele 302 anunțuri de pe site, înmatriculările oficiale DGPCI din ianuarie 2021 până în octombrie 2026, profilele Google, căutările din Ahrefs și răspunsurile ChatGPT, toate culese pe 4 noiembrie 2026.
Ce estimăm
Traficul site-urilor, estimat de Ahrefs, costul marjei mai mici și miza, calculate din cifrele publice ca ordin de mărime.
Ce ne-ați spus
Pregătiți un showroom nou. Grupul de comparație pornește de la cei opt concurenți principali și cele patru reprezentanțe din discuția noastră.
Ce validăm împreună
Câte mașini vindeți pe an, câți clienți revin, care este marja pe mașină, ce înseamnă stocul extern, care este bugetul showroomului și ce legătură aveți cu Freedom Motors, care declară aceeași adresă de showroom.

Sursă · bilanțurile sunt ale CARSTRAG CONSTRUCT SRL, compania numită în termenii de pe advantagecars.ro · API-ul ANAF nu a răspuns pe 04.11, deci cifrele vin din registrul bilanțurilor depuse la Ministerul Finanțelor

07 · Verdictul

Cât ați pierdut deja

În ultimii trei ani, diferența dintre marja voastră și marja concurenților a însemnat 0,93 milioane de lei profit în minus.

An
Vouă, din 100 de lei vânduți
Concurenților, valoarea din mijloc
Diferența, în profit
2023
1,87 lei
1,97 lei
0,03 mil. lei
2024
2,25 lei
3,49 lei
0,41 mil. lei
2025
2,17 lei
3,82 lei
0,48 mil. lei
Total
0,93 mil. lei

Marja voastră a rămas aproape pe loc, în jur de 2 lei din 100, iar a concurenților a crescut.

Sursă · registrul bilanțurilor, marja netă · cei șase concurenți cu peste 10 mil. lei vânzări, Flo Auto Lease, Luxury Motors, G&C Auto, Promotors, Plus Autotrade, Elite Cars · cost-pe-loc, 04.11.2026

08 · Verdictul

Cât pierdeți de acum

Pierdeți în jur de 40.000 de lei pe lună, pentru că vă rămân 2,17 lei din 100 vânduți, iar concurentului tipic 3,82 lei.

Când
Pe lună
Pe an
De ce
Azi, bilanțul 2025
40.387 lei
484.647 lei
2,17 lei din 100 la voi, 3,82 lei la concurentul tipic
Față de cel mai bun an al vostru, 2021
8.220 lei
98.637 lei
în 2021 vă rămâneau 2,50 lei din 100
2026, dacă nimic nu se schimbă
45.456 lei
545.475 lei
aceeași diferență de marjă, cu vânzări în creștere
2027, dacă nimic nu se schimbă
51.161 lei
613.937 lei
aceeași diferență de marjă, cu vânzări în creștere

Proiecția păstrează creșterea medie din 2021-2025, de 12,55% pe an. În 2025 vânzările au scăzut, deci este o estimare, iar pe cifrele voastre o refacem.

Sursă · registrul bilanțurilor · (3,82% − 2,17%) × 29.366.802 lei ÷ 12 · cost-pe-loc, 04.11.2026

09 · Verdictul

Showroomul nou

Fiecare 100.000 de lei în plus la costurile anuale cer încă 4,6 milioane de lei în vânzări, la marja actuală.

La marja de azi

4,6mil. lei

vânzări în plus pentru fiecare 100.000 de lei de cost nou pe an, la 2,17 lei profit din 100

În mașini

~9mașini

la prețul mediu de 100.618 euro din cele 202 anunțuri vândute, fără TVA, ca ordin de mărime

Profitul din 2025

636mii lei

profitul net al întregului an, iar numerarul la 31.12.2025 era de 848 de mii de lei

Pe modelele voastre

−19,6%

înmatriculări de mașini recente pe cele șapte modele, în ianuarie-octombrie 2026 vs 2025

Bugetul showroomului nu îl știm. Un showroom nou cere și un motiv nou pentru care clienții să vină, altfel costul rămâne doar cost.

Sursă · registrul bilanțurilor 2025 · advantagecars.ro, 202 anunțuri marcate Vândut · DGPCI · 100.000 lei ÷ 2,1664% = 4,62 mil. lei, la 4,97 lei/euro

10 · Verdictul

Ce declarați public

În 12 luni, presa a scris de 55 de ori despre cele patru reprezentanțe și deloc despre voi.

Apariții în titluri, ultimele 12 luni

0 Advantage Cars

Google News, articole unice cu numele în titlu, 04.11.2025 - 04.11.2026

Autoklass21
Automobile Bavaria16
Țiriac Auto15
Plus Auto5
Porsche Inter Auto3
Advantage Cars0
Ceilalți șase dealeri0

Dintre dealerii independenți, doar Plus Auto apare în presă, deci locul este liber, iar showroomul nou poate fi primul subiect.

Sursă · Google News RSS, 04.11.2026 · singurul articol găsit cu numele Advantage Cars este despre un turneu de tenis din Praga, al unei companii cehe omonime · nu am găsit nicio declarație a companiei

Capitol 02 / 06

Economia reală

Comparăm vânzările, marja și vânzările pe angajat cu cele ale concurenților și reprezentanțelor, apoi analizăm piața, clienții și stocul.

12 · Economia reală

Adevărul comercial

Vânzările voastre au scăzut cu 11,2% în 2025, iar ale concurenților au crescut cu 24,4%.

Vânzări 2025 și schimbarea față de 2024

locul 7 din 8

cifra de afaceri din bilanț, milioane de lei

Plus Autotrade223,2 mil. lei, −0,1%
Promotors133,4 mil. lei, +175,3%
Flo Auto Lease97,6 mil. lei, +25,6%
Luxury Motors86,2 mil. lei, +60,4%
G&C Auto65,1 mil. lei, +12,7%
Elite Cars61,6 mil. lei, −18,2%
Advantage Cars29,4 mil. lei, −11,2%
Urban Automobile4,6 mil. lei, −49,3%

Sursă · registrul bilanțurilor, 2024-2025, extras 04.11.2026 · Freedom Motors SRL are 0,36 mil. lei în acte, deci este posibil ca activitatea să treacă prin altă companie

13 · Economia reală

Adevărul comercial

Flo Auto Lease și Luxury Motors păstrează peste 7 lei din 100, de peste trei ori cât voi.

Marja netă în 2025

3,82% valoarea din mijloc

rezultat net ÷ cifra de afaceri, calculat de noi

Flo Auto Lease7,28%
Luxury Motors7,03%
G&C Auto4,66%
Promotors2,97%
Advantage Cars2,17%
Plus Autotrade0,73%
Elite Cars0,42%

Sursă · registrul bilanțurilor 2025 · Urban Automobile și Freedom Motors au raportat pierdere și vânzări sub 5 mil. lei, deci stau în afara valorii din mijloc

14 · Economia reală

Adevărul comercial · reprezentanțele

Reprezentanțele păstrează între 0,71 și 2,29 lei din 100, deci pe mașinile scumpe marja voastră este deja la nivelul lor.

Companie
Vânzări 2025
Profit net
Marjă
Angajați
Vânzări pe angajat
Țiriac Auto
2.906,2 mil. lei
20,5 mil. lei
0,71%
948
3,07 mil. lei
Porsche Inter Auto
2.536,4 mil. lei
48,5 mil. lei
1,91%
646
3,93 mil. lei
Automobile Bavaria
1.710,4 mil. lei
39,2 mil. lei
2,29%
706
2,42 mil. lei
Autoklass Center
1.696,4 mil. lei
34,3 mil. lei
2,02%
704
2,41 mil. lei
Advantage Cars
29,4 mil. lei
0,64 mil. lei
2,17%
4
7,34 mil. lei

Ele au în spate brandul producătorului și service-ul autorizat. Voi aveți de construit motivul pentru care un client vine la voi pentru același X5.

Sursă · registrul bilanțurilor 2025, extras 04.11.2026 · cifrele reprezentanțelor includ service și alte mărci, deci comparația arată ordinul de mărime

15 · Economia reală

Cât produce un om

Un angajat al Advantage Cars vinde 7,34 milioane de lei pe an, jumătate din valoarea din mijloc a concurenților, de 14,65 milioane.

Vânzări pe angajat în 2025

7,34 mil. lei

cifra de afaceri ÷ numărul mediu de salariați din bilanț

Plus Autotrade31,89 mil. lei
Promotors26,68 mil. lei
Flo Auto Lease16,27 mil. lei
G&C Auto13,02 mil. lei
Elite Cars7,70 mil. lei
Advantage Cars7,34 mil. lei
Luxury Motors6,16 mil. lei

Sursă · registrul bilanțurilor 2025, cu 4 angajați la Advantage Cars · colaboratorii și comisioanele nu apar în această cifră, deci o validăm împreună

16 · Economia reală

Stocul

Stocul nu este problema, pentru că îl vindeți și îl reînnoiți de peste cinci ori pe an.

Companie
Vânzări 2025
Stoc la 31.12.2025
Vânzări ÷ stoc
Advantage Cars
29,37 mil. lei
5,50 mil. lei
5,3 ori
G&C Auto
65,10 mil. lei
10,05 mil. lei
6,5 ori
Luxury Motors
86,19 mil. lei
17,10 mil. lei
5,0 ori
Flo Auto Lease
97,65 mil. lei
23,32 mil. lei
4,2 ori
Plus Autotrade
223,22 mil. lei
22,41 mil. lei
10,0 ori
Promotors
133,38 mil. lei
7,53 mil. lei
17,7 ori

Banii nu rămân blocați în mașini. Datele sugerează că diferența de marjă apare la prețul de vânzare, unde contează brandul.

Sursă · registrul bilanțurilor 2025 · stocul este cel de la finalul anului, deci o singură fotografie · o validăm pe rulajul vostru lunar

17 · Economia reală

Grupul de comparație

Luxury Motors și G&C Auto seamănă cu voi în 6 din 7 puncte, alți trei concurenți în 5.

● îndeplinește · ○ nu îndeplinește · intră în grup de la 5 din 7

Companie
Produsmașini premium recente
Poziționarepromisiune premium
Clientaceiași clienți
Canalshowroom + online
Talie0,3× - 3× vânzările
Googleaceleași căutări
AIapare în răspunsurile AI
Verdict
Advantage Cars (reperul)
reper
Luxury Motors
6/7concurent direct
G&C Auto
6/7concurent direct
Elite Cars
5/7concurent direct
Promotors
5/7concurent direct
Plus Autotrade
5/7concurent direct

Sursă · registrul bilanțurilor 2025, Ahrefs concurenți organici pentru advantagecars.ro, ChatGPT prin DataForSEO, 04.11.2026 · criteriile 1-4 sunt interpretarea noastră din site-urile companiilor

18 · Economia reală

Grupul de comparație

Flo Auto Lease, Urban și Freedom Motors au 4 din 7, iar Flo rămâne în comparație.

● îndeplinește · ○ nu îndeplinește · intră în grup de la 5 din 7

Companie
Produsmașini premium recente
Poziționarepromisiune premium
Clientaceiași clienți
Canalshowroom + online
Talie0,3× - 3× vânzările
Googleaceleași căutări
AIapare în răspunsurile AI
Verdict
Advantage Cars (reperul)
reper
Flo Auto Lease
4/7numit în discuție
Urban Automobile
4/7doar context
Freedom Motors
4/7doar context

Țiriac Auto, Automobile Bavaria, Autoklass și Porsche Inter Auto vând aceleași modele scumpe, dar au de 58 până la 99 de ori vânzările voastre, deci stau într-un tabel separat.

Sursă · registrul bilanțurilor 2025, Google Business Profile, site-urile companiilor, 04.11.2026 · URBAN CARS DEALER SRL este legată de Urban Automobile prin adresă, de confirmat

19 · Economia reală

Contextul industriei

Comerțul auto a crescut cu 4,0% în valoare în 12 luni, iar înmatriculările recente din cele șapte modele au scăzut cu 19,6%.

Comerțul și service-ul auto din România, vânzări

+4,0% / 12 luni

indice lunar în lei, 2021 = 100, ajustat sezonier · sept. 2024 - aug. 2026

Indicele adună și prețurile, și service-ul, deci poate crește în timp ce segmentul vostru pierde volum.

Sursă · Eurostat sts_trtu_m, NACE G45, România, iun-aug 2026 vs iun-aug 2025 · DGPCI · registrul bilanțurilor, CAEN 4511, aceleași 3.383 de companii +2,47% în 2025, Advantage Cars −11,2%

20 · Economia reală

TAM / SAM / SOM

Din 100 de lei încasați de cele șapte companii în 2025, 4,22 lei au venit din vânzările voastre, față de 5,80 lei în 2024.

Comerțul cu autoturisme

54.818mil. lei

3.744 de companii cu bilanț pe 2025, la CAEN 4511 sau la codurile în care s-au mutat în 2025

Cele șapte companii

696,5mil. lei

Advantage Cars și cei șase concurenți cu peste 10 mil. lei vânzări, în 2025

Partea Advantage Cars

4,22%

din vânzările celor șapte în 2025, față de 5,80% în 2024 și 4,72% în 2021

Partea voastră a scăzut cu peste un sfert într-un singur an, deși piața comparată a crescut.

Sursă · registrul bilanțurilor la Ministerul Finanțelor, verificat față de INS RSI101A pe 2024, acoperire 99% · sumele includ și alte activități ale companiilor · tam-registru, 04.11.2026

21 · Economia reală

Banii publici

Contractele publice rămân de verificat. Sursele de date nu au răspuns pe 4 noiembrie, iar oferta vizează clienți privați.

Ce am încercat

Transparența24 și sicap.ai, pentru CUI 35170504, nu au răspuns în ziua extragerii. Nu tragem nicio concluzie din asta.

Ce arată site-ul

advantagecars.ro nu are nicio pagină despre licitații sau instituții publice. Toate paginile vorbesc persoanelor și companiilor.

Ce validăm

Ne spuneți dacă ați vândut către instituții publice. Un eventual contract ar fi o dovadă de folosit.

Sursă · transparenta24.ro și sicap.ai, încercări din 04.11.2026 · advantagecars.ro

22 · Economia reală

Ce spun clienții, în cifre

Aveți nota 4,0 din 40 de recenzii, cea mai mică dintre dealerii independenți.

Profil Google
Notă
Recenzii
Față de voi
Luxury Motors București
4,9
714
de 18 ori
G&C Autodealer
4,8
618
de 15 ori
Flo Auto Lease
4,8
532
de 13 ori
Plus Auto Trade
4,6
363
de 9 ori
Elite Cars Leasing
4,9
264
de 7 ori
Promotors Center
4,8
153
de 4 ori
Freedom Motors
4,8
92
de 2 ori
Advantage Cars
4,0
40
reper

Sursă · Google Business Profile prin DataForSEO, 04.11.2026 · reprezentanțele au note mai mici la volum mare, Automobile Bavaria 4,1 din 1.397, Porsche București Nord 3,9 din 2.369

23 · Economia reală

Ce spun clienții, în cuvinte

Recenziile de 5 stele arată că unii clienți revin, iar cele 9 de o stea trag nota în jos, fiindcă sunt puține recenzii.

28din 40

recenzii de 5 stele, din 2019 până azi

9din 40

recenzii de o stea, adică 22,5%

18recenzii

în ultimele 12 luni, 15 de 5 stele și 3 de o stea

1,5pe lună

ritmul din ultimele 12 luni. Luxury Motors are 714 în total

„Am cumparat mai multe masini de la ei. Fac treaba buna si sunt foarte seriosi”

recenzie Google, 02.02.2026

„Niste samsari de masini, ii vad zilnic. Nu recomand.”

recenzie Google, 27.04.2026

Citatele sunt redate exact. Clienții care au cumpărat de la voi revin, iar cei care doar vă văd pe stradă nu știu ce faceți.

Sursă · Google Business Profile, 40 de recenzii citite una câte una, 04.11.2026

Capitol 03 / 06

Piața pe care vindeți

Ce ați vândut și ce oferiți azi, cum se vând mărcile și modelele voastre în București, Ilfov și în țară, cine le cumpără și unde circulă.

25 · Piața pe care vindeți

Ce ați vândut

Arhiva de pe site arată 202 mașini vândute, cu BMW X6, Seria 7 și X5 pe primele locuri.

Mașini marcate Vândut pe advantagecars.ro

202 anunțuri

numărate pe model, fără dată de vânzare

BMW X627
BMW Seria 716
BMW X515
Mercedes GLE13
Mercedes G 639
BMW M59
Mercedes Clasa S8
BMW X78

Sursă · advantagecars.ro/autoturisme, toate cele 15 pagini, 04.11.2026 · site-ul declară +1.200 de mașini tranzacționate, deci arhiva arată doar o parte · cele șapte modele numite fac 90 din 202

26 · Piața pe care vindeți

Oferta față de vânzări

Porsche are 2 din 202 mașini vândute și 43 din 100 disponibile, toate pe stoc extern.

Marcă
Vândute
Disponibile
din care în showroom
din care stoc extern
BMW
123
28
21
7
Mercedes-Benz
51
16
8
8
Porsche
2
43
0
43
Audi
6
1
1
0
Lamborghini
5
0
0
0
Total, toate mărcile
202
100
36
64

BMW și Mercedes-Benz fac 86% din vânzări și 44% din oferta de azi. Iar prima pagină scrie Autoturisme în showroom, deși 64 din 100 sunt pe stoc extern.

Sursă · advantagecars.ro/autoturisme și /autoturisme-stoc-extern, 04.11.2026 · arhiva nu are date, deci Porsche poate fi o ofertă recentă, de validat

27 · Piața pe care vindeți

Modelele vândute, în stoc

Cel mai vândut model, BMW X6, are o mașină disponibilă. G&C Auto are 17, Elite Cars 23.

Model
Vândute
Disponibile
G&C Auto
Promotors
Flo
Elite Cars
BMW X6
27
1
17
6
4
23
BMW Seria 7
16
5
6
7
5
42
BMW X5
15
1
6
13
4
72
Mercedes GLE
13
7
22
7
7
65
Mercedes G 63
9
1
8*
5*
2*
28*
BMW Seria 5
6
3
7
4
6
39
BMW X4
4
3
3
0
2
6

Clientul care caută X5 găsește azi o singură mașină la voi, pe stoc extern. Clienții vă cunosc pentru aceste modele, așa că le puteți păstra mereu în ofertă.

Sursă · site-urile companiilor, 04.11.2026 · *concurenții sunt numărați pe toată Clasa G · Elite Cars poate include și alte orașe · Urban Automobile are 6 G 63 noi

28 · Piața pe care vindeți

Modelele, în București și în țară

În 2025 s-au înmatriculat 21.405 mașini din cele șapte modele, 5.674 în București.

Model
Țară
București
Ilfov
Țară, 5 ani
București, 5 ani
Ilfov, 5 ani
BMW Seria 5
10.379
1.615
361
2.207
1.070
104
BMW X5
3.363
1.267
168
1.980
1.130
92
Mercedes GLE
3.012
1.325
135
2.506
1.254
117
BMW X6
1.733
613
83
1.139
560
64
BMW Seria 7
1.353
403
51
625
316
24
BMW X4
1.328
297
52
599
247
22
Mercedes G 63
237
154
17
229
153
16

Pentru mașinile de maximum 5 ani, adică piața voastră, sunt înmatriculate 9.285 în țară și 4.730 în București, adică 51%.

Sursă · DGPCI, 2025, mașini noi + rulate înscrise prima dată în România · Seria 5 fără M5 · X5 și X6 cu versiunile M

29 · Piața pe care vindeți

Modelele în 2026

Înmatriculările de mașini recente din cele șapte modele au scăzut cu 19,6% în 2026, față de 15,1% la rulate și 10,1% la noi.

Înmatriculări, mașini de maximum 5 ani, ian-oct 2026 vs ian-oct 2025

−19,6%

toată țara, cu numărul de mașini din 2026 și din 2025

BMW X4−29,9%, 363 vs 518
BMW Seria 7−28,7%, 380 vs 533
BMW Seria 5−26,5%, 1.376 vs 1.873
Mercedes GLE−20,2%, 1.673 vs 2.096
BMW X6−18,6%, 781 vs 959
Mercedes G 63−14,4%, 166 vs 194
BMW X5−5,7%, 1.511 vs 1.603

Sursă · DGPCI, ianuarie-octombrie 2025 și 2026 · în București scăderea pe aceleași mașini este de 22,4%, de la 3.926 la 3.045

30 · Piața pe care vindeți

Mărcile, în București și în țară

BMW și Mercedes-Benz fac 86% din ce ați vândut și 19.620 de înmatriculări în București.

Marcă
Țară, noi
Țară, rulate
București, noi
București, rulate
Ilfov
2026 vs 2025
BMW
5.230
48.434
4.322
6.732
1.860
−14,3%
Mercedes-Benz
5.483
28.143
3.549
5.017
1.515
−14,1%
Audi
3.170
36.993
1.712
2.540
860
−16,3%
Volvo
1.477
10.513
930
1.207
276
−25,7%
Land Rover
570
2.454
377
361
137
−11,6%
Porsche
524
1.797
351
576
167
−7,9%
Lexus
462
1.453
198
480
173
−30,2%

Pe mașini noi, București are peste 80% din BMW și peste 60% din Mercedes-Benz în țară, iar diferența vine, cel mai probabil, din companiile de leasing cu sediul aici.

Sursă · DGPCI, Lista_Detaliata, 2025 · 2026 vs 2025 = ianuarie-octombrie, țară, noi + rulate, toate vechimile · 4.322 din 5.230 și 3.549 din 5.483

31 · Piața pe care vindeți

Mărcile de lux și mărcile noi

Mărcile de lux vând zeci de mașini noi pe an, iar cererea urcă la Zeekr, BYD și Tesla.

Marcă
Țară, noi
Țară, rulate
București, noi
București, rulate
Ilfov
ian-oct 2026
Bentley
66
91
47
39
20
122 vs 135
Ferrari
31
60
22
27
7
87 vs 73
Aston Martin
21
38
12
21
5
50 vs 48
Lamborghini
17
57
13
23
6
35 vs 67
Cadillac
8
60
3
19
4
118 vs 53
Zeekr
0
1
0
0
1
106 vs 1
BYD
900
65
420
10
45
5.370 vs 338
Tesla
1.115
1.628
634
407
180
3.497 vs 2.220

Sursă · DGPCI, Lista_Detaliata, 2025 · ultima coloană compară ianuarie-octombrie 2026 vs 2025, țară, noi + rulate · restul mărcilor de pe site, Kia, Hyundai, Nissan, Toyota, Abarth, Ford, stau în dosar

32 · Piața pe care vindeți

Celelalte modele de pe site

Cayenne a avut 728 de înmatriculări recente în 2025. Voi aveți 36 și ați vândut una.

Model
Vândute
Disponibile
Țară
București
Țară, 5 ani
București, 5 ani
Porsche Cayenne
1
36
1.152
458
728
400
Mercedes Clasa S
8
3
841
253
420
204
BMW X7
8
1
263
135
237
127
Mercedes AMG GT
3
1
190
85
156
79
BMW XM
6
1
188
118
188
118
Mercedes Maybach
6
1
100
52
98
51
BMW M5
9
2
98
64
80
59
Lamborghini Urus
5
0
40
19
35
19

Sursă · DGPCI, 2025 · advantagecars.ro, 04.11.2026 · tabelul complet, pe toate modelele de pe site, stă în dosar

33 · Piața pe care vindeți

Cine cumpără

În București, între 63% și 97% din mașinile celor șapte modele sunt pe companii, iar prețurile de pe site sunt fără TVA.

Mașini pe numele unei companii, București, 2025

toate vechimile

persoane juridice, cu tot cu leasing · pe mașini recente, 4.231 din 4.730

Mercedes G 6396,8%
Mercedes GLE91,5%
BMW X587,2%
BMW X685,5%
BMW Seria 780,6%
BMW X479,8%
BMW Seria 562,8%

Datele arată că mașinile sunt luate pe companie, adesea în leasing, în timp ce site-ul vorbește cumpărătorilor despre pasiune.

Sursă · DGPCI, câmpul Detinator, 2025 · advantagecars.ro, toate cele 302 anunțuri au preț cu + TVA

34 · Piața pe care vindeți

Unde circulă

Din cele 9.285 de mașini recente ale celor șapte modele, 4.730 sunt înmatriculate în București, dar doar 2.568 sunt folosite acolo.

Cele șapte modele, maximum 5 ani, 2025, după județul utilizatorului

64% în afară

județul utilizatorului când este declarat, altfel al deținătorului

București2.568
Ilfov747
Constanța398
Cluj395
Timiș348
Iași340
Prahova296
Argeș293

6 din 10 mașini circulă în afara Bucureștiului și Ilfovului, deci un showroom din Popești-Leordeni poate vinde în toată țara.

Sursă · DGPCI, câmpurile Judet și Judet_utilizator, 2025 · dgpci.py modele, 04.11.2026

Capitol 04 / 06

Percepția

Ce spuneți voi, ce spun clienții și AI-ul, căutările după brand, rețelele sociale, site-ul, reclamele, paralela cu Promotors, semnul grafic, mărcile și dovezile.

36 · Percepția

Trei oglinzi

Voi spuneți premium, clienții care revin spun seriozitate, iar AI-ul nu vă numește când este întrebat de dealeri premium.

Ce spuneți voi

„Autoturisme premium. Fără compromisuri.”, „O selecție exclusivă” și „Pasiune pentru excelență”, fraze prezente și pe site-urile concurenților

Ce spun clienții

nota 4,0 din 40 de recenzii, iar cei mulțumiți scriu despre seriozitate, rapiditate și faptul că au cumpărat mai multe mașini de la voi

Ce spune AI-ul

0 din 3 răspunsuri ChatGPT vă numesc, iar Google AI vă citează o singură dată, la G 63, pe pagina unei mașini deja vândute

Acestea sunt trei feluri în care este descrisă compania voastră. Doar recenziile clienților vă diferențiază de concurenți.

Sursă · advantagecars.ro · Google Business Profile · ChatGPT și Google AI Overview prin DataForSEO, 04.11.2026

37 · Percepția

Oglinda AI

ChatGPT numește Luxury Motors, G&C Auto, Plus Autotrade, Promotors și Elite Cars, iar pe voi în niciun răspuns din trei.

Întrebarea
Pe cine numește
Advantage Cars
Care sunt cei mai buni dealeri de mașini premium rulate din București?
BCCH Auto Switzerland, Bavaria Used Otopeni, Luxury Motors, United Drive, Autoklass Performance, Elite Cars Leasing, Optimo Autohaus
nu apare
De unde cumpăr un BMW X5 sau un Mercedes GLE aproape nou în România, fără să aștept la reprezentanță?
BMW Premium Selection, Mercedes-Benz Certified, Țiriac Auto Rulate, BrokerAuto
nu apare
Care sunt liderii pieței de autoturisme premium rulate din România?
Plus Autotrade, United Drive, BCCH Auto Switzerland, Luxury Motors, G&C Autodealer, Autoklass Performance, Promotors
nu apare

A doua întrebare descrie exact ce vindeți, mașini aproape noi, fără așteptare, dar răspunsul recomandă alți dealeri. United Drive și BCCH apar des, deși nu sunt pe lista voastră de concurenți.

Sursă · ChatGPT prin DataForSEO, model gpt-6, 04.11.2026 · răspunsurile pot varia între rulări

38 · Percepția

Căutări pe brand

„luxury motors” este căutat de 12 ori mai des decât „advantage cars”.

Căutări lunare pe cuvântul principal de brand

150 pe lună

Google România, Ahrefs, noiembrie 2026

Plus Auto7.100
Luxury Motors1.800
Flo Auto Lease1.000
Freedom Motors500
Promotors350
Elite Cars Leasing300
Advantage Cars150
G&C Auto20

Sursă · Ahrefs, keywords-explorer, 04.11.2026 · reprezentanțele, Țiriac Auto 5.700, Autoklass 3.500, Automobile Bavaria 500 · „flo auto lease” a crescut de la 128 la aproape 1.000 în doi ani · „plus auto” poate aduna și alte sensuri

39 · Percepția

Share of Voice pe social

G&C Auto are de peste 50 de ori mai mulți urmăritori, iar pe TikTok de 200 de ori.

Brand
Facebook
Instagram
TikTok
YouTube
Total
G&C Auto
59.162
~55.000
379.800
~40.400
534.362
Luxury Motors
45.620
~17.000
85.200
~9.230
157.050
Promotors
3.992
~40.000
97.500
fără cont legat
141.492
Plus Auto
34.437
~20.000
40.800
~8.790
104.027
Flo Auto Lease
44.983
~19.000
fără cont legat
~4.280
68.263
Freedom Motors
necunoscut
147
25.400
fără cont legat
25.547
Advantage Cars
7.293
789
1.883
fără cont legat
9.965

Un clip TikTok Advantage Cars strânge în medie 180 de aprecieri, iar unul G&C Auto 6.715.

Sursă · profiluri publice, conturi luate din linkurile site-urilor, 04.11.2026 · „~” = cifră rotunjită de platformă · Elite Cars nu are conturi legate de site

40 · Percepția

Performanța organică

Vizitele estimate din Google, fără reclame, au scăzut de la 3.311 pe lună în decembrie 2025 la 36 acum, iar scăderea a început în ianuarie.

Vizite organice estimate pe lună, advantagecars.ro

36 acum

estimare Ahrefs, Google România · noiembrie 2024 - noiembrie 2026

Cauza nu se vede din afară. Traficul venea din căutări de model, ca „bmw xm” și „lamborghini urus”, unde site-ul nu mai apare.

Sursă · Ahrefs, metrics-history, 04.11.2026 · traficul este o estimare, nu cifra din Google Analytics, iar pe a voastră o comparăm la întâlnire

41 · Percepția

Adresele vechi

Cele 12 pagini de top de acum un an dau eroare, deși aduceau 2.542 de vizite estimate.

Căutarea
Căutări pe lună
Vizite, nov. 2025
Adresa veche
Azi
bmw xm
9.500
776
/autovehicul/bmw-xm-red-label…
eroare 404
bmw m8
10.000
371
/autovehicul/bmw-m8-competition…
eroare 404
m4 competition
6.900
222
/autovehicul/bmw-m4-competition…
eroare 404
lamborghini urus
10.000
191
/autovehicul/lamborghini-urus-s
eroare 404
bmw seria 7
12.000
169
/categorie-auto/bmw/seria-7
eroare 404
bmw m5 competition
2.100
117
/autovehicul/bmw-m5-competition
eroare 404

Site-ul nou a mutat mașinile la adrese noi, dar adresele vechi nu trimit vizitatorii către cele noi. Înaintea oricărei campanii, fiecare adresă veche trebuie să trimită automat la cea nouă printr-o redirecționare 301.

Sursă · Ahrefs, top-pages, 15.11.2025 · adresele verificate una câte una pe 04.11.2026, 12 din 12 cu 404 · pagina nouă există, de exemplu /autoturisme/bmw-xm-red-label-limited-edition-1-500

42 · Percepția

Performanța organică · Google

La șapte căutări ale unui cumpărător, pe calculator și pe telefon, advantagecars.ro nu apare în primele zece rezultate.

Primele zece rezultate

0din 14

apariții la șapte căutări, precum „dealeri auto premium București”, atât pe calculator, cât și pe telefon

Google AI

1citare

la căutarea „dealer Mercedes G63 România” de pe telefon, al treilea showroom menționat

Pagina citată

188.967euro

G63 AMG din 2023, cu 10 km, deja marcat Vândut pe site

Luxury Motors

19mențiuni

în aceleași rezultate, urmat de Autoklass cu 10 și Plus Autotrade cu 7

Singura citare trimite clientul la o mașină deja vândută, iar concurenții ocupă căutările de categorie.

Sursă · Google România prin DataForSEO, calculator și mobil, 04.11.2026 · cele mai citate surse în Google AI sunt Prestige Motors, United Drive, Prime Cars Select, Star Auto și BrokerAuto

43 · Percepția

Organic vs plătit

Aveți 36 de vizite estimate din Google, iar Plus Auto și Luxury Motors cumpără trafic.

Domeniu
Vizite organice pe lună
Vizite din reclame pe lună
Cost estimat al reclamelor
plus-auto.ro
116.304
1.868
100 de dolari
promotors.ro
748
0
0
gcauto.ro
637
0
0
luxurymotors.ro
572
160
31 de dolari
urbanautomobile.ro
440
0
0
floautolease.ro
331
0
0
advantagecars.ro
36
0
0

Niciun dealer independent nu cumpără masiv trafic de pe Google, așa că portalurile și reprezentanțele rămân cele care atrag cererea din căutările după modele. Țiriac Auto are 74.578 de vizite organice și 17.427 din reclame.

Sursă · Ahrefs, site-explorer metrics, Google România, 02.11.2026, estimări · ce plătiți voi pe Autovit sau Meta nu apare aici

44 · Percepția

Reclamele de azi

Rulați o singură reclamă, pornită pe 3 noiembrie, cu „mașini premium” și „o experiență unică de conducere”.

Reclame active

1reclamă

cu mai multe versiuni, în Ad Library, România, 04.11.2026

Pornită pe

3noiembrie

cu un Audi A6 40 TDI Quattro și butonul Shop Now spre advantagecars.ro

Marcă în reclamă

6din 202

Audi reprezintă 6 dintre cele 202 de mașini vândute, iar BMW și Mercedes-Benz reprezintă 174

„Alege din gama noastră de mașini premium și bucură-te de o experiență unică de conducere.” Fraza poate sta pe reclama oricărui dealer din această analiză.

Sursă · Meta Ad Library, pagina 276014126385125, citită în browser pe 04.11.2026, ID 1442720504716302 · tokenul API lipsește, deci nu avem istoricul complet

45 · Percepția

Testul concurentului

Am căutat frazele voastre la concurenți, iar primele șase apar deja pe site-urile lor.

#Fraza voastrăPoate concurentul să o spună identic?Verdict
01

„Autoturisme premium. Fără compromisuri.”

homepage

DA

Promotors, în titlu, „Automobile premium, fără compromis.”

Zgomot
02

„O selecție exclusivă de autoturisme premium și de lux”

homepage

DA

Urban Automobile, „Selecție exclusivă”

Zgomot
03

„verificate, garantate și livrate rapid, direct la ușa ta”

homepage

DA

Urban, „cu garanție oficială și livrare în câteva zile”

Zgomot
04

„Din 2010”

homepage

DA

G&C Auto, „Încă din 2010”. La voi, aceeași pagină spune și +13 ani

Zgomot
05

„Garanție inclusă”

homepage

DA

Luxury Motors, identic, pe fiecare anunț

Zgomot
06

„Pasiune pentru excelență.”

homepage

DA

G&C Auto, „Baza este pasiunea pentru automobile”

Zgomot

Sursă · title, homepage și paginile de servicii de pe advantagecars.ro, comparate cu site-urile celor 12 concurenți, 04.11.2026

46 · Percepția

Testul concurentului

Doar două fraze nu apar la concurenți, iar niciuna nu vorbește despre alegere.

#Fraza voastrăPoate concurentul să o spună identic?Verdict
07

„Aducem din Europa exact configurația pe care o cauți.”

homepage

DA

Urban, „exact modelul și configurația pe care le cauți”

Zgomot
08

„fără costuri ascunse”

homepage

DA

Urban, „Fără surprize, fără costuri ascunse.”

Zgomot
09

„Leasing sau credit auto, cu aprobare rapidă”

homepage

DA

Flo Auto Lease, „Aprobare rapidă”

Zgomot
10

„Îți răscumpărăm autoturismul la un preț corect”

homepage

DA

Promotors, „Primește un preț corect pentru mașina ta.”

Zgomot
11

„Fiecare autoturism are o poveste.”

homepage

NU

niciun concurent nu o spune despre mașini, dar nu aduce un motiv de cumpărare

Liberă
12

„Predai mașina actuală la schimb și pleci cu cea nouă în aceeași zi.”

homepage, servicii

NU

niciunul dintre cei 12 nu promite schimbul în aceeași zi

Rămâne

Sursă · aceleași surse · pentru Țiriac Auto, Porsche Inter Auto și Luxury Motors am citit doar prima pagină, deci „niciunul” se validează

47 · Percepția

Paralela cu Promotors

Pe primul ecran, cele două site-uri folosesc aproape aceeași frază și același fundal.

Primul ecran advantagecars.ro, 4 noiembrie 2026. Titlul Autoturisme premium. Fără compromisuri., un Ferrari roșu, butoanele Descoperă stocul și Contactează-ne și bara de căutare după marcă, caroserie și buget. Primul ecran promotors.ro, 4 noiembrie 2026. Titlul Automobile premium, fără compromis., o mașină întunecată, butoanele Vezi stocul și Contactează-ne și formularul de căutare după marcă, model, caroserie și an.

Stânga, advantagecars.ro. Dreapta, promotors.ro. Promotors vinde de 4,5 ori mai mult și are de 14 ori mai mulți urmăritori.

Sursă · capturi din 04.11.2026, ecran de 1440×900 · registrul bilanțurilor 2025 · profiluri publice

48 · Percepția

Paralela cu Promotors

Dacă schimbați logo-ul între site-uri, doar culoarea butoanelor și fontul vă deosebesc.

Element
Advantage Cars
Promotors
Titlul
„Autoturisme premium. Fără compromisuri.”
„Automobile premium, fără compromis.”
Promisiunile
„Verificări tehnice”, „Garanție inclusă”, „Soluții de finanțare”, „Consultanță personalizată”
„Istoric verificat”, „Calitate garantată”, „Finanțăm orice scenariu”, „Consultanță 1-la-1”
Butoanele
„Descoperă stocul” și „Contactează-ne”
„Vezi stocul” și „Contactează-ne”
Pe primul ecran
căutare după marcă, caroserie și buget
căutare după marcă, model, caroserie și an
Serviciile
comandă, finanțare, buy-back, consignație, trade-in
consignație, comandă, finanțare, preluare, închiriere
Fundalul
aproape negru, text alb, meniu cu majuscule rărite
aproape negru, text alb, meniu cu majuscule rărite
Ce diferă
accent roșu, font Exo 2
accent verde-lime, font Fraunces

Clientul care vede ambele site-uri compară mașina și prețul, iar la același X5 alege brandul pe care îl cunoaște.

Sursă · advantagecars.ro și promotors.ro, text și stiluri citite din pagină, 04.11.2026

49 · Percepția

Semnul grafic

Semnul Advantage Cars arată ca o copie după Tesla și după alte patru mărci.

Șase semne grafice alăturate, pe fundal închis. Advantage Cars, Tesla, Talaria, SQUATWOLF, Massive Rühl și Changan folosesc toate aceeași formă de V sau T cu brațe ridicate, ca niște coarne sau aripi.

Forma de V cu brațe ridicate este folosită deja, inclusiv de doi producători auto. Un semn care seamănă cu cele ale altor mărci le face reclamă și lor. De aceea verificăm ce protejează marca voastră.

Sursă · advantagecars.ro, tesla.com, talaria-ebikes.com, squatwolf.com, soundcloud.com/massiveruehl, Wikimedia Commons pentru Tesla și Changan, 04.11.2026 · semnele sunt în alb, ca să se compare forma · „copie” este judecata noastră, din alăturarea semnelor

50 · Percepția

Mărcile înregistrate

Aveți o marcă pe numele companiei, iar același nume apare și la alte două companii.

Companie
Mărci la OSIM
Ce rămâne de verificat
Carstrag Construct, Advantage Cars
1, ADVANTAGE CARS, nr. 185070
clasele și dacă semnul grafic intră în protecție
G&C Autodealer
1
ce acoperă
Flo Auto Lease
1
ce acoperă
Urban Cars Dealer
1
ce acoperă
Luxury Motors, Promotors, Plus Autotrade, Elite Cars, Freedom Motors
0 afișate
pot avea mărci pe asociați, deci rezultatul nu este final
ADVANTAGE CARS S.R.L. și Advantage Cars Global C.O. S.R.L.
alte companii
taxi, CUI 40160221, și comerț auto, CUI 48224959, 84.456 lei vânzări în 2025

Dacă semnul grafic nu este protejat, cuvântul generic „Advantage” apără puțin. De aceea îl verificăm înainte de fațadă.

Sursă · Termene.ro și ListaFirme, 04.11.2026 · TMview a blocat accesul în ziua extragerii, deci numărătorile sunt de confirmat în registru · registrul bilanțurilor

51 · Percepția

Dovada pe care nu o spuneți

Pe primul ecran nu spuneți că aproape jumătate din mașini erau practic noi sau că importul pornește de la client.

Mașini practic noi

89din 202

mașini vândute aveau sub 100 km la bord, iar jumătate din toate aveau sub 2.800 km

Import de la client

5pași

de la „bugetul, preferințele și cerințele tale” până la predare, cu un singur consultant

Configurate individual

13din 302

anunțuri cu Individual sau Manufaktur în titlu, 10 vândute, ca semn al cererii

Clienți care revin

1,56mașini

pe client, din cifrele voastre, +1.200 de mașini la +770 de clienți. De validat

Informațiile acestea există deja pe site, dar lipsesc de pe primul ecran.

Sursă · advantagecars.ro, anunțurile de pe site și pagina comanda-auto, 04.11.2026 · 199 din 202 anunțuri au kilometrajul afișat · titlul arată echiparea, nu cine a comandat-o

52 · Percepția

SWOT față de competiție

SWOT față de competiție

01

Puncte forte

89 din 202 mașini vândute cu sub 100 km, adică practic noi

13 anunțuri cu Individual sau Manufaktur în titlu, 10 vândute

stoc vândut și refăcut de 5,3 ori pe an, iar Luxury Motors de 5,0 ori

02

Puncte slabe

2,17 lei din 100, față de 7,28 la Flo Auto Lease

40 de recenzii cu nota 4,0, iar Luxury Motors are 714 cu nota 4,9

36 de vizite organice, față de 748 la Promotors

03

Oportunități

6 din 10 mașini recente circulă în afara Bucureștiului și Ilfovului

0 articole la șase dintre concurenții independenți

12 pagini vechi de reparat, cu 2.542 de vizite estimate

04

Amenințări

−19,6% pe cele șapte modele în 2026

Promotors a crescut cu 175,3% în 2025, cu titlul aproape identic

semnul grafic care seamănă cu Tesla și Changan

Sursă · slide-urile anterioare, 04.11.2026

Capitol 05 / 06

Diagnosticul de brand

Anomalia de brand, problema strategică, ce vindeți azi și ce ar trebui să vindeți, cele 4P, scorul de coerență și harta categoriei.

54 · Diagnosticul de brand

Anomalia de brand

Vindeți mașini aproape noi, aduse după configurația cerută, dar brandul spune „premium” și arată un Ferrari.

Ce aveți

89 din 202 mașini vândute aveau sub 100 km

BMW și Mercedes-Benz, 86% din vânzări

import în cinci pași, de la preferințele clientului până la predare

clienți care scriu că au cumpărat mai multe mașini

Ce spuneți

„Autoturisme premium. Fără compromisuri.”, aproape la fel ca Promotors

un Ferrari pe primul ecran, marcă cu 2 din 202 vânzări

„Din 2010” și „+13 ani” pe aceeași pagină, iar compania din acte este din 2015

„+1.200” de mașini în total, în timp ce G&C Auto scrie „1200+” pe an

Materialul există deja. Lipsește promisiunea care îl leagă.

Sursă · advantagecars.ro, gcauto.ro/catalog/toate, recenzii Google, firme.ro, 04.11.2026

55 · Diagnosticul de brand

Problema strategică

Mașinile, finanțarea și garanția sunt aceleași la toți, deci clientul nu are de ce să aleagă Advantage Cars pentru același X5.

Ce poate copia un concurent mâine

stocul, pentru că aceleași mașini se cumpără din Germania

finanțarea, prin aceleași companii de leasing

garanția, verificările tehnice și importul la comandă

fraza de pe primul ecran, pe care Promotors o spune deja aproape identic

Ce se construiește greu

o mașină care reflectă alegerea clientului, livrată mașină cu mașină

clienții care revin și o spun public

un brand căutat pe numele lui, azi de 150 de ori pe lună

un semn verificat la marcă, legat de CUSTOM POWER

Vizibilitatea singură nu rezolvă asta. Mai multe reclame cu „mașini premium” trimit clientul să compare prețul.

Sursă · testul frazelor și slide-urile anterioare · ambele liste sunt interpretarea noastră

56 · Diagnosticul de brand

Ce vindeți azi. Ce ar trebui să vindeți.

Azi vindeți autoturisme premium. Ar trebui să vindeți avantajul unei mașini care reflectă alegerea clientului.

Exemplele

Volvo vinde siguranță

Red Bull vinde adrenalină

UNRIVALS vinde supremație

Advantage Cars

Atribut master, CUSTOMIZAT / INDIVIDUALISM

Sloganul care îl exprimă, CUSTOM POWER

Numele, ADVANTAGE, adică avantajul alegerii individuale

Clientul premium vrea o mașină nouă, adusă din afară, aleasă și configurată după preferințele și identitatea lui.

57 · Diagnosticul de brand

4P

4P

P
Fapt
Interpretare
De validat
Produs
302 anunțuri, 86% din vânzări BMW și Mercedes-Benz, 89 de mașini sub 100 km
valoarea este mașina nouă, aleasă după client
marja pe model
Preț
toate prețurile fără TVA, valoarea din mijloc a celor vândute, 91.368 euro
discuția pornește de la calculul pe companie
cât se negociază față de preț
Plasare
Popești-Leordeni, 36 în showroom, 64 pe stoc extern, showroom nou în lucru
oferta depășește spațiul, iar prima pagină nu spune asta
ce înseamnă stocul extern
Promovare
o reclamă Meta, 9.965 de urmăritori, 36 de vizite estimate din Google
cererea vine, probabil, din portaluri și recomandări
de unde vin clienții, pe canale

Sursă · advantagecars.ro, Meta Ad Library, Ahrefs, profiluri publice, 04.11.2026

58 · Diagnosticul de brand

Brand Cognitive Scoring™

Am măsurat cât de bine spun numele, sloganul, textele și imaginea același lucru, iar Signal Coherence Score™ este azi 43 din 100.

Azi
43/ 100
Ținta
70/ 100

sloganul spune „premium”, cuvânt comun cu Promotors

semnul grafic seamănă cu Tesla și cu alte patru mărci

dovezile se contrazic, „Din 2010” și „+13 ani”

Atributul măsurat este „premium”, cel pe care îl comunicați azi, detectat de noi.

Sursă · Signal Coherence Score™, din metodologia Brand Cognitive Scoring™, pe activele publice, 04.11.2026 · punctajul pe cele opt elemente ponderate este judecata noastră

59 · Diagnosticul de brand

Harta categoriei

Toți cei 8 concurenți promit mașini la comandă, dar niciunul nu a făcut din „custom” promisiunea brandului.

#Citatul de pe siteCe promiteConcurent
01

„Specifică exact marca, modelul, anul și opțiunile bespoke dorite.”

comanda, cu opțiuni

Promotors
02

„Orice model, orice configurație”

configurația

Urban
03

„Importul mașinilor la comandă este specialitatea noastră.”

importul

G&C Auto
04

„O aducem noi, la comandă, în funcție de cerințele tale.”

comanda

Plus Autotrade
05

„soluții personalizate pentru a găsi mașina perfectă”

consultanța

Elite Cars
06

„Aducem din Europa exact configurația pe care o cauți.”

azi, același lucru

Advantage Cars

Sursă · site-urile companiilor și paginile lor de comandă, 04.11.2026 · și Flo Auto Lease, Luxury Motors și Freedom Motors promit comanda · „niciunul” se validează, fiindcă nu am citit toate paginile

60 · Diagnosticul de brand

Comun și specific

Importul la comandă este comun. Specifică vouă poate fi exclusivitatea custom locală.

Ce se promite
Cine o spune azi
Pentru Advantage Cars
Import la comandă
toți cei 8 concurenți principali
comun, deci nu vă deosebește
Configurația cerută
Promotors, Urban, Elite Cars, Advantage Cars
comun
Consultant dedicat
Promotors, Automobile Bavaria, Advantage Cars
comun
Configurare la reprezentanță
Porsche Inter Auto, „Configurați-vă modelul Dvs.”, Autoklass, „Comandă personalizată”
pe mărcile lor, iar voi lucrați pe mai multe mărci
„Custom” ca atribut și slogan
niciunul dintre site-urile citite
specific direcției Advantage Cars
Exclusivitate custom integrată local
nicio ofertă găsită ca atare
mașina aleasă și configurată după client, cu tot procesul în România, direcție de construit

Promisiunea trebuie susținută de date. Validăm împreună câte mașini vin la comandă și câte sunt configurate la cerere.

Sursă · site-urile companiilor, 04.11.2026 · azi, pagina voastră de import vorbește despre „stocuri externe verificate”, adică selecție, fără comandă din fabrică

Capitol 06 / 06

Soluția

Atributul, teritoriul, identitatea, ce rămâne, ce se schimbă, cum intră în showroom, miza și primele 90 de zile.

62 · Soluția

Atribut, dovadă, beneficiu

Atribut, dovadă, beneficiu

Atribut

CUSTOMIZAT / INDIVIDUALISM

Atributul master. Sloganul CUSTOM POWER îl exprimă, iar numele ADVANTAGE îl leagă de avantajul alegerii.

Dovada

import de la preferințele clientului, 89 de mașini sub 100 km

Beneficiul pentru client

O mașină nouă, adusă din afară, aleasă și configurată după preferințele și identitatea clientului.

Validăm pe datele voastre câte mașini vin la comandă și câte sunt configurate la cerere.

63 · Soluția · Teritoriul de brand

Advantage Cars este avantajul unei mașini care reflectă alegerea ta.

CUSTOMIZAT / INDIVIDUALISM · CUSTOM POWER

Teritoriul

exclusivitate custom integrată local în România, de la alegere și configurare până la predare

Ce nu intră

„premium” fără dovadă, „fără compromisuri”, vechimea fără act

64 · Soluția

Identitatea

ADVANTAGE rămâne dominant, CARS trece în V, iar CUSTOM POWER stă dedesubt.

Logo Advantage Cars. Semnul V, cuvântul CARS bold în despărțitura de sus a V-ului, ADVANTAGE mare dedesubt și sloganul CUSTOM POWER. Logo Advantage Yachts, cu aceeași construcție și cuvântul YACHTS în V. Reper de reclamă Advantage Cars. O mașină întunecată și un om privind răsăritul din munte, cu textul Libertatea arată diferit. La volan. Reper de reclamă Advantage Yachts. Un om la cârma unei ambarcațiuni, la apus, cu textul Libertatea arată diferit. La cârmă.

Advantage Yachts este o divizie distinctă, pe modelul de partener cu acces la stoc extern. Păstrăm semnul V actual și verificăm marca înainte să îl punem pe fațadă.

Sursă · repere de direcție UNRIVALS, 04.11.2026 · imaginile sunt concepte, nu campanii difuzate · Advantage Yachts nu are stoc propriu prezentat aici ca fapt

65 · Soluția

Ce rămâne. Ce se activează.

Ce rămâne. Ce se activează.

Rămâne

numele Advantage Cars și oamenii pe care clienții îi menționează în recenzii

BMW și Mercedes-Benz ca miez al ofertei

serviciile de comandă, finanțare, consignație, buy-back, trade-in

site-ul nou, cu arhiva de mașini vândute

Se activează

CUSTOM POWER și importul pornit de la client, mutate pe primul ecran

arhiva mașinilor vândute, ca dovadă, cu date și povești

un singur an de început, afișat o singură dată și susținut de acte

ADVANTAGE dominant, CARS în V, semnul verificat la marcă înainte de fațadă

66 · Soluția

Gap și oportunitate

Gap și oportunitate

Mai puțin

Mai mult

Elimină

„Fără compromisuri”, „Din 2010” alături de „+13 ani”, și Ferrari ca imagine principală, marcă cu 2 din 202 vânzări

Reduce

stocul extern prezentat ca „Autoturisme în showroom” și reclamele cu „mașini premium”, care trimit clientul să compare prețul

Crește

X6, X5, Seria 7, GLE și G 63 mereu în ofertă, recenziile de la clienții care revin și vizibilitatea în afara Bucureștiului

Creează

exclusivitatea custom integrată local, cu un showroom construit în jurul alegerii clientului, de la configurare până la predarea cheilor

Ce există

Ce este nou

67 · Soluția

Poziționarea propusă

Poziționarea propusă

De la
Spre
Ce schimbă
„Autoturisme premium”, ca Promotors
avantajul unei mașini care reflectă alegerea ta
„custom” nu este atributul sau sloganul niciunui concurent citit
pasiune și experiență
preferințele și identitatea clientului, cu calculul pe companie
mașina stă pe companie la 63% până la 97% dintre cumpărătorii din București
ofertă în jurul Porsche, pe stoc extern
ofertă în jurul X6, X5, Seria 7, GLE și G 63
aici sunt 80 din cele 202 de vânzări
vechime neclară
un singur an, cu dovada lui
azi „Din 2010”, „+13 ani” și 2015 în acte
București
toată țara, cu livrare și preluare
6 din 10 mașini recente circulă în afara Bucureștiului și Ilfovului

68 · Soluția

Showroomul

Showroomul nou poate fi prima dovadă a promisiunii, dacă planul lui pornește de la alegerea clientului.

Zona de configurare

Clientul alege marca, echiparea și finisajele împreună cu un singur consultant, într-un spațiu la vedere, iar promisiunea din reclamă se vede la intrare.

Zona de predare

Mașina adusă pentru client îl așteaptă pregătită, cu actele și numerele provizorii, iar plecarea devine momentul pe care îl povestește.

Fațada și semnul

Înainte de montarea fațadei, verificăm dacă semnul grafic poate fi înregistrat ca marcă, pentru că schimbarea lui după montare costă mult.

Bugetul și planul nu le cunoaștem, iar aceste trei idei le discutăm pe planul real.

Sursă · propunere UNRIVALS, ipoteză de lucru · nu avem date despre stadiul lucrărilor

69 · Soluția

Brand Cognitive Scoring™

Dacă spuneți CUSTOMIZAT la fel peste tot, ținta Signal Coherence Score™ este 70 din 100, față de 43 azi.

Element
Azi
Ținta
Numele
6,25 din 25
12,5, numele capătă sensul avantajului alegerii
Sloganul
10 din 20
20, cu CUSTOM POWER
Textele și vocea
9 din 12
12
Sigla
6 din 12
6, până la verificarea mărcii
Element vizual, culori, tipografie
9,5 din 23
13,5
Dovezile
2 din 8
6, până validăm mașinile la comandă

Potențial după validare și implementare, nu rezultat garantat.

Sursă · Signal Coherence Score™, aceleași ponderi ca la scorul de azi, proiecția este a noastră

70 · Soluția

Miza comercială

La marja concurentului tipic, vânzările din 2025 ar fi lăsat încă 484.647 de lei profit.

Advantage Cars

2,17%

marja netă în 2025

Concurentul tipic

3,82%

valoarea din mijloc a celor șase concurenți cu peste 10 mil. lei vânzări

Diferența, pe an

+0,48mil. lei

la aceleași vânzări, cu 76% peste profitul din 2025

Nu vă promitem rezultate. Vă arătăm ordinul de mărime al mizei. Marja depinde și de ce mașini vindeți și de ponderea comisioanelor, iar pe acestea le validăm împreună, pe cifrele voastre.

Sursă · registrul bilanțurilor 2025, extras 04.11.2026 · 29.366.802 lei × 3,82% − 636.192 lei ≈ 0,48 mil. lei

71 · Soluția

Unde merge categoria

Cererea se mută spre mărci noi, iar ChatGPT face deja o listă scurtă de dealeri pentru cumpărătorii care întreabă.

Mărcile

Zeekr a trecut de la 1 la 106 mașini, BYD de la 338 la 5.370, Tesla de la 2.220 la 3.497, în vreme ce BMW a scăzut cu 14,3%.

Răspunsurile AI

ChatGPT dă liste de 4 până la 7 nume, iar cine nu apare pe listă nu intră în discuție. Azi lipsiți din toate trei listele.

Fereastra de timp

Niciun dealer independent nu și-a însușit un cuvânt clar în această categorie. Primul care o face va rămâne asociat cu acel cuvânt, iar locul se ocupă repede.

Sursă · DGPCI, ianuarie-octombrie 2026 vs 2025, țară, noi + rulate · ChatGPT prin DataForSEO, 04.11.2026 · a treia idee este judecata noastră

72 · Soluția

Primele 90 de zile

Primele 90 de zile

Pasul
Ce facem
01 · Adresele vechi.
Redirecționăm cele mai bune pagini vechi spre paginile noi, ca site-ul să recupereze cât mai mult din căutările după model.
02 · Validarea.
Verificăm pe datele voastre câte mașini vin la comandă, câte sunt configurate la cerere, câți clienți revin, marja pe model și ce înseamnă stocul extern.
03 · Semnul și marca.
Punem ADVANTAGE dominant, CARS în V și CUSTOM POWER dedesubt, apoi verificăm în registrul mărcilor ce protejează semnul, înainte de fațadă.
04 · Primul ecran.
CUSTOM POWER și importul pornit de la client trec pe prima pagină, împreună cu un singur an de început și cu arhiva de vândute.
05 · Recenziile.
Rugăm clienții care revin să scrie, cu un ritm stabil, ca nota să urce de la 4,0 și numărul de la 40.
06 · Showroomul.
Pregătim planul spațiului pornind de la alegerea clientului, cu configurarea și predarea la vedere, iar deschiderea devine primul subiect de presă.

Pasul următor

Următorul pas este o oră pe cifrele voastre, înainte să se decidă cum arată showroomul.

Același mecanism îl vedeți în auditul NordicaMoto.

Filmul UNRIVALS VANGUARD™

Ce construim, cum și de ce, în 11 minute.

Filmul urmează ordinea WHY, WHAT, HOW: de ce construim infrastructura înainte de publicitate, ce livrăm concret și cum decurge pilotul de șase luni.

Explorează ecosistemul strategic UNRIVALS

Descoperă toate tipologiile de strategie, metodologia de lucru a echipei. Descoperă studiile de caz detaliate: unrivals.ro/rezultate & industriile începând de la poziționare, branding, reBranding și arhitectură de brand până la Account-Based Marketing, RevOps, AI și sisteme integrate de vânzări B2B: unrivals.ro/deck/

NO SYSTEM. NO SCALE. · 11:27Se încarcă de pe YouTube la clic