# O REȚEA, DOUĂ NUME,OPT CIFRE.

Sursă: https://unrivals.ro/deck/evconnect
Site: UNRIVALS · Limba: ro · Actualizat: 2026-10-12

> Voltrelli / EVconnect, operator și instalator de stații de încărcare din 2014, a vândut în 2025 de 2,8 ori mai mult decât în 2022, la același profit, iar rețeaua apare sub două nume și în opt cifre diferite, în timp ce 70 de primării îi plătesc deja operarea.

---
![UNRIVALS](https://unrivals.ro/../assets/logo-unrivals-v3-semibold.svg)

Audit de board · Voltrelli / EVconnect

# O REȚEA, DOUĂ NUME, OPT CIFRE.

Pentru Dragoș Ciobanu · 12 octombrie 2026 · date live, verificabile

> „Smart Business & Technologies Solutions este primul dezvoltator al unei rețele de stații de încărcare pentru masini electrice sau hibride plug-in din România.”evconnect.ro, pagina principală din 2016-2019, păstrată în web.archive.org

În 2025 ați vândut de 21,70 milioane de lei, de 14,5 ori mai mult decât în 2019. Din fiecare 100 de lei vânduți v-au rămas 6,16, față de 14,39 în 2022.

1 · Verdict

## Din 2022, vânzările au crescut de 2,8 ori, iar profitul a crescut cu 18,5%. Dovezile care v-ar scoate din comparația pe preț nu apar pe site.

×2,8

vânzările în 2022-2025, de la 7,84 la 21,70 milioane de lei; profitul, de la 1,13 la 1,34 milioane

6,16lei din 100

profitul din fiecare 100 de lei vânduți în 2025, de la 14,39 în 2022; NGT, rivalul din licitații, 26,63

70de primării

vă plătesc operarea stațiilor, prin achiziții publice; pe evconnect.ro nu scrie nicăieri

26din 100

Signal Coherence Score™ azi, banda „incoerent”

Sursă: API public ANAF, bilanțuri 2019-2025, CUI 33341144 și 31726543; transparenta24.ro (SEAP), 12.10.2026; scorul UNRIVALS din 12.10.2026. Marja și variațiile sunt calculul nostru.

2 · Temeiul analizei

## Ce urmează este construit din date publice. Unde estimăm, scriem că estimăm.

Ce știmBilanțurile companiei din 2019-2025 și ale celor opt competitori, contractele publice din SEAP, dosarele de pe portal.just.ro, evconnect.ro și voltrelli.com, cu versiunile arhivate din 2016 încoace, 92 de recenzii ale aplicației, presa din ultimele 12 luni.

Ce estimămTraficul din Google și căutările pe nume (estimări Ahrefs), pierderea pe 2026-2027 și scorul de brand, care este judecata noastră pe opt elemente ponderate.

Ce validăm împreunăCât de des pornește încărcarea din prima, ce rămâne în Smart Business & Technologies Solutions după înființarea Voltrelli SRL, care este cifra corectă a rețelei și competitorii pe care îi numiți voi.

Surse publice: ANAF, transparenta24.ro (Ministerul Finanțelor, SEAP, ONRC), portal.just.ro, TMview, EAFO, Ahrefs, Google News, Google Play, App Store, web.archive.org. Reverificate la 12 octombrie 2026. Simulările vizuale au caracter exploratoriu și nu reprezintă soluții asumate de companie.

3 · Cât ați pierdut deja

## Dacă v-ar fi rămas și în 2023-2025 câte 14,39 lei din fiecare 100 de lei vânduți, ca în 2022, profitul ar fi fost mai mare cu 3,85 milioane de lei.

An

Vânzări

Profit net

Din 100 de lei

Angajați

Profit pe om

Față de 2022

2022

7,84 mil.

1,13 mil.

14,39 lei

6

188.077 lei

reper

2023

15,83 mil.

1,19 mil.

7,54 lei

7

170.625 lei

pierdut 1,08 mil.

2024

15,02 mil.

1,18 mil.

7,87 lei

12

98.434 lei

pierdut 0,98 mil.

2025

21,70 mil.

1,34 mil.

6,16 lei

16

83.612 lei

pierdut 1,78 mil.

Total

pierdut 3,85 mil.

Diferența dintre profitul din 100 de lei al anului 2022 și cel al fiecărui an, înmulțită cu vânzările acelui an. Anul 2021 (47,76 lei din 100, la 3,68 milioane vânzări) este atipic și nu intră ca reper. Competitorii nu sunt reper, pentru că trei operatori de rețea pierd bani în fiecare an din 2024. Bilanțurile ANAF, calculul nostru.

Echipa a crescut de la 6 la 16 oameni, iar vânzările aproape s-au triplat. **Profitul pe om a scăzut însă de la 188.077 la 83.612 lei.**

4 · Cât pierdeți de acum

## Pierdeți aproximativ 68.000 de lei în fiecare lună, pentru că din 100 de lei vânduți vă rămân 6,16, iar în 2022-2024 vă rămâneau în medie 9,93.

Când

Pe lună

Pe an

De ce

Azi, față de media 2022-2024

68.137 lei

817.641 lei

6,16 lei din 100, în loc de 9,93

Azi, față de 2022

148.718 lei

1.784.614 lei

atunci vă rămâneau 14,39, la vânzări de 2,8 ori mai mici

2026, dacă nu se schimbă nimic

79.774 lei

957.294 lei

aceeași diferență, pe vânzări mai mari cu 17,08%

2027, în același ritm

93.400 lei

1.120.800 lei

vânzări de 29,75 milioane, profit tot la 6,16 lei din 100

Calcul = (lei rămași din 100 în reper − 6,16) × vânzările anului. Ritmul de 17,08% pe an este creșterea medie din 2023-2025. Aceeași metodă, aplicată pe anii trecuți, a greșit în medie cu aproape 10 lei din 100, deci 2026-2027 sunt ordin de mărime. Bilanțurile ANAF, calculul nostru.

Față de competitorul din mijloc stați bine, pentru că Renovatio, Eldrive și PPC blue au pierdut împreună 53,26 de milioane de lei în 2025. **NGT, pe care îl întâlniți în licitații, păstrează însă 26,63 lei din 100.**

5 · Ce declarați public

## În 12 luni ați apărut în cinci titluri de presă, pe două subiecte. PPC blue a apărut în 24.

Companie

Titluri în 12 luni

Ce declară public

Voltrelli / EVconnect

5

„Voltrelli vine în susținerea utilizatorilor de vehicule electrice aplicând un tarif special” (Dragoș Ciobanu, Autopro.ro, 04.08.2026)

PPC blue

24

12 subiecte, de la hubul din Otopeni la Dedeman

Eldrive

5

inaugurări de stații și noi locații

Renovatio e-charge

3

stații noi și parteneriatul cu CATL

Sursă: Google News, articole cu numele companiei în titlu, 12.10.2025-12.10.2026. MOL Plugee și EV-Mag, 0 titluri.

Din 11 știri publicate pe voltrelli.com în 2026, presa a preluat două. Acolo ați scris că proiectul CINEA aduce 76 de puncte DC în 32 de locații. **Ne legăm de această promisiune.**

6 · Adevărul comercial

## NGT a păstrat în 2025 câte 26,63 lei din 100 vânduți, iar vouă v-au rămas 6,16. Operatorii de rețea au pierdut.

Companie

Vânzări 2025

Din 100 de lei vânduți

Angajați

Ce face

General Security (ev-mag.ro)

98,81 mil. lei

7,59 lei

133

produce și instalează

NGT

34,35 mil. lei

26,63 lei

19

vinde, instalează și operează

Voltrelli / EVconnect

21,70 mil. lei

6,16 lei

16

vinde, instalează și operează o rețea

Axionet IoT, DMA Energy

12,73 și 9,44 mil. lei

0,23 și 37,18 lei

18 și 14

instalează, alături de alte linii

Renovatio e-charge, Eldrive, PPC blue

9,07-13,26 mil. lei

pierdere

12-23

operatori de rețea

Sursă: API public ANAF, bilanțuri 2025, extras 12.10.2026; CUI-urile, în dosar. Profitul din 100 de lei este calculul nostru. e-mobility.ro a vândut de 1,59 milioane.

Operatorii susținuți de grupuri câștigă cotă de piață cu pierderi, iar companiile care vând și instalează trăiesc din marjă. Voi faceți ambele lucruri cu bani proprii.

7 · Cât rămâne pe om

## Un angajat al vostru aduce 83.612 lei profit pe an, iar unul de la NGT aduce 481.406.

Profit net pe angajat, 20255,8 la 1 în favoarea NGT

profitul net 2025 împărțit la numărul mediu de salariați · bilanțuri ANAF · operatorii în pierdere nu apar

Vânzările pe om sunt apropiate, 1,36 milioane de lei la voi și 1,81 la NGT, deci diferența apare după costuri.

Sursă: API public ANAF, bilanțuri 2025, extras 12.10.2026; împărțirea este calculul nostru.

8 · Perimetrul competitiv

## Vă comparăm cu opt companii, iar două dintre ele vă sunt adversari în contestațiile pe licitații.

Companie

Ce face

Talie față de voi

Scor

PPC blue

vinde stații și operează o rețea publică

0,42×

**intră, 6/6**

NGT, Renovatio e-charge, Eldrive

vând sau instalează și operează, pentru companii, flote și primării

0,45× - 1,58×

**intră, 5/6**

Axionet IoT, DMA Energy

instalează stații pentru companii și flote, alături de alte linii

0,43× - 0,59×

**intră, 4/6**

e-mobility.ro, General Security

vând și instalează, fără rețea; sub și peste banda de talie

0,07× și 4,55×

**intră, 4/6**

LEKTRI.CO, TSG, Promelek, Werk Energy

alt model de business sau în insolvență

0,34× - 10,46×

afară

Competitorii pe care îi numiți voi

se completează la discuție

Cele șase criterii sunt produsul, poziționarea, clientul, canalul, talia (0,3-3 ori vânzările voastre) și aceleași căutări Google. Intră la 4 din 6, geografia nu contează. Judecata noastră, 12.10.2026.

9 · Contextul industriei

## Punctele publice de încărcare au crescut de 2,2 ori din 2024, iar mașinile electrice noi au scăzut doi ani la rând.

Puncte publice de încărcare, Româniade 2,2 ori în 20 de luni

final 2024, final 2025, august 2026

Autoturisme noi 100% electrice+51% în 2026, după doi ani de scădere

înmatriculări pe an; 2026 = ianuarie-august

O stație publică este folosită în medie 4-5% din timp, așa că diferența o face stația bine amplasată și mereu pornită.

Sursă: EAFO, date APIA și DGPCI, 11.02.2026; Roland Berger EV Charging Index 2026, citat de Economedia. Eurostat nu are o serie pentru stațiile de încărcare.

10 · Piața · TAM, SAM, SOM

## Între cele nouă companii comparabile, partea voastră este de 10,30%. Dintre primăriile cu stații din PNRR, vă plătesc operarea 3%.

2.349primării · TAM

cu 7.673 de stații finanțate prin PNRR, care trebuie operate după instalare

210,72mil. lei · SAM

vânzările celor nouă companii din perimetru în 2025, voi incluși

10,30% · SOM

partea voastră din SAM; 70 de primării cu operarea plătită vouă, adică 3,0% din TAM

Cum se împart cele 210,72 milioane, în 202510,30% din SAM

Sursă: TAM din setul MDLPA de pe data.gov.ro (03.07.2024), numărat de noi; SAM și SOM din ANAF, 2025; cele 70 de primării din SEAP, prin transparenta24.ro, 12.10.2026. Unitățile diferă, deci nivelurile nu se împart unul la altul.

11 · Banii publici

## Contractele publice câștigate au urcat de la 1,26 milioane de lei în 2023 la 20,57 milioane în 2025. Trei primării țin 59,9% din total.

27,55mil. lei

13 licitații și 153 de achiziții directe, 2018-2026, valoare de contract

29,0%

doar de la Municipiul Sibiu, două loturi de câte 3,99 milioane, în 2025

81%

din valoare vine din contracte în asociere, iar partea voastră nu este publică

4,08mil. €

grantul european CINEA pentru 76 de puncte DC, separat de SEAP

Un singur client public reprezintă aproape o treime din valoarea câștigată, iar cele 70 de primării cu contract de operare au plătit împreună 645.091 de lei. Contractele mici de operare sunt, de fapt, baza pe care o puteți apăra.

Sursă: transparenta24.ro (SEAP și Ministerul Finanțelor), fișa CUI 33341144, citită pe 12.10.2026; valoare de contract, nu încasări; la asocieri sursa trece valoarea întreagă la fiecare asociat. Grantul: KPMG România (15.12.2025) și voltrelli.com (22.09.2026). Ponderile sunt calculul nostru.

12 · Ce spun clienții, în cifre

## Pe Google Play, 26 din 51 de recenzii negative spun că încărcarea nu a pornit. Ultimul vostru răspuns public la o recenzie este din decembrie 2024.

3,16din 121 de note

aplicația Voltrelli pe Google Play; 54 de note de 1 și 63 de 5

4,57din 1.828

aplicația e-charge a Renovatio, pe același magazin

40din 51

recenzii negative descriu o încărcare care nu pornește sau o eroare a aplicației

5din 92

recenzii cu text au primit răspuns de la companie

„Voltrelli refuza sa dea restart la statie. D inceput de 9 ore”Google Play, 1 stea, 04.09.2026

„Today nobody answers the phone, just a robot asking me to register a ticket.”Google Play, 1 stea, 11.07.2026

Sursă: Google Play, aplicația com.evozone, toate cele 92 de recenzii cu text din 2024-2026, și App Store România (3,65 din 23 de note), citite pe 12.10.2026. O recenzie poate avea mai multe teme. Numărătoarea este a noastră. Profilul Google Maps al companiei nu l-am găsit.

13 · Trei oglinzi

## Voi vorbiți despre viitor și despre mărime, clienții vorbesc despre încărcarea care nu pornește, iar presa vă știe sub alt nume decât stațiile.

Ce spuneți voi„Încărcăm viitorul!” (evconnect.ro) · „Accelerând Viitorul Mobilității!” (voltrelli.com) · „cea mai extinsă rețea de încărcare din România” (voltrelli.com, 14.09.2026)

Ce spun cliențiiîncărcarea care nu pornește, suportul care nu răspunde la telefon, cei 40 de lei reținuți și returnați târziu

Ce spun presa și AI-ul„Voltrelli, cea mai mare rețea de stații de încărcare din România” (Autopro.ro), în timp ce stațiile, site-ul și tarifele poartă numele EVconnect

Sursă: evconnect.ro și voltrelli.com, Google Play, Autopro.ro (04.08.2026), wall-street.ro, pretcarburant.ro, citite pe 12.10.2026.

14 · Oglinda AI

## Motoarele AI citează site-ul PPC blue de 14 ori și site-urile voastre de trei ori. La căutările despre stații pentru camioane și autobuze apăreți însă primii.

Citări · toate motoarele AI

### PPC blue 14 · Eldrive 7 · EV-Mag 5 · voi 3

evconnect.ro este citat o dată, voltrelli.com de două ori, iar site-ul Renovatio de trei ori.

Primul · capabilitatea

### Încărcare pentru autobuze, camioane și depouri, cu Kempower și Alpitronic

Paginile voastre de pe ambele site-uri ies primele, înaintea e-mobility.ro, ABB și PPC blue.

Absent · categoria

### „Cât costă încărcarea”, „principalii operatori”, „instalare wallbox București”

Sibiu100 numește Renovatio, Eldrive și OMV. Voi lipsiți.

Ce înseamnă

### AI-ul vă găsește când întrebarea vă descrie.

Când întrebarea pornește de la nevoia clientului, AI-ul citează alți operatori.

Sursă: Ahrefs ai-responses-count, toate motoarele AI, și articolele citite direct, 12.10.2026. Cifrele sunt mici la toți, deci contează ordinea.

15 · Căutări pe brand

## Numele EVconnect este căutat de 230 de ori pe lună, cu 27% mai rar decât acum un an. PPC blue este căutat de 1.730 de ori.

Căutări lunare pe nume, RomâniaEVconnect −27,1% · PPC blue +86,5%

volum lunar, toate variantele care conțin numele; tendința compară ultimele 12 luni cu cele 12 dinainte

Căutările pentru Voltrelli au crescut cu 168 pe an, iar cele pentru EVconnect au scăzut cu 521, deci noul nume explică doar o parte din scădere.

Sursă: Ahrefs keywords-explorer, România, tendința pe 24 de luni, 12.10.2026. Variantele numărate, în dosar. Eldrive, 130, și MOL Plugee, 50, au tot volum mic.

16 · Performanța organică

## Google a trimis 202 vizite pe evconnect.ro în septembrie, cu 44,5% mai puține decât acum un an. Voltrelli.com primește o vizită pe lună.

Vizite organice estimate pe lună, evconnect.ro549 în martie → 202 în septembrie

România, octombrie 2024 - septembrie 2026, estimare Ahrefs

Vizitatorii care nu caută brandul ajung pe paginile de tarife și pe hartă, adică sunt șoferi. Când cineva caută să cumpere o stație, inclusiv prin căutarea „wallbox”, site-ul nu apare, deși vindeți Wallbox.

Sursă: Ahrefs site-explorer, metrics-history, organic-keywords și batch-analysis, România, mod subdomenii, 12.10.2026. Traficul este estimare.

17 · Organic vs plătit

## Nicio rețea nu plătește Google. Pe „statie incarcare electrica”, căutată de 1.100 de ori pe lună, primele zece locuri sunt ale magazinelor.

Vizite pe lună, organic și plătit0 plătit la toate rețelele

Domeniul

Organic

Plătit

ev-mag.ro

1.735

3

ppcblue.ro

745

0

e-charge.ro

509

0

evconnect.ro + voltrelli.com

150

0

eldrive.eu

96

0

Cine ia căutările de cumpărătorvoi lipsiți

-   **„statie incarcare electrica”**, 1.100 pe lună, cu Altex, Compari, ev-mag, Dedeman și iHunt în rezultate
-   **„wallbox”**, 250 pe lună, cu eMAG, Wallbox, PPC blue și dealerii Volvo și Mercedes în rezultate
-   **„statii incarcare electrice”**, 600 pe lună, cu PlugShare, Compari și ev-mag în rezultate; voi pe locul 10, cu pagina de tarife

Sursă: Ahrefs batch-analysis, serp-overview și organic-keywords, România, 08.09-12.10.2026, estimări.

18 · Reclamele de azi

## În ultimele 25 de luni nu ați cumpărat niciun click în Google, iar pagina de proiecte de pe evconnect.ro este goală.

-   **Google Ads** 0 vizite plătite pe evconnect.ro și voltrelli.com în fiecare lună din octombrie 2024 încoace, în estimarea Ahrefs.
-   **Facebook** 2.680 de urmăritori pe pagina Voltrelli; reclamele active din Biblioteca Meta nu le-am putut citi automat.
-   **LinkedIn** 1.582 de urmăritori pe „voltrelli© Romania” și o a doua pagină Voltrelli, cu 266.
-   **Site** 16 sigle de clienți sub titlul „Eşti într-o companie bună”, fără niciun studiu de caz în spatele lor.

Într-o categorie în care nicio rețea nu plătește pentru atenție, rețeaua care spune prima limpede ce câștigă partenerul nu concurează cu nimeni pe buget.

Sursă: Ahrefs site-explorer, România, 12.10.2026; facebook.com/voltrelli, linkedin.com/company/voltrelli-romania și linkedin.com/company/voltrelli, evconnect.ro/proiecte, citite pe 12.10.2026.

19 · Testul concurentului

## 22 din 33 de fraze de pe cele două site-uri pot fi spuse identic de un concurent. Cele care vă deosebesc stau doar în știri.

Fraza voastră

Poate un concurent să o spună identic, mâine?

Verdict

„Încărcăm viitorul!” (evconnect.ro, titlul principal)

da, PPC blue scrie „Transportul viitorului este electric!”

ZGOMOT

„încă din 2014, am fost pionieri în dezvoltarea infrastructurii de încărcare electrică în România”

da, e-mobility.ro scrie că activează „din 2014” și este „printre pionierii acestui segment”

ZGOMOT

„cea mai extinsă rețea de încărcare din România” (voltrelli.com)

da, Eldrive și PPC blue revendică aceeași mărime

ZGOMOT

„Platforma Voltrelli este dezvoltată integral în România, de echipa noastră de ingineri.” (știre, 14.09.2026)

nu, niciun competitor citit nu are software propriu declarat

**SIGNAL, în știri**

„EUR 0 upfront investment \[…\] a 10-year collaboration and a 50/50 profit split” (știre CINEA)

modelul îl are și Eldrive, cifrele exacte nu

**SIGNAL, în știri**

Sursă: site-urile companiei și ale perimetrului, citite pe 12.10.2026; toate cele 33 de fraze, în dosar. Dacă un concurent poate rosti fraza identic, ea este zgomot.

20 · Mărcile înregistrate

## Numele EVconnect nu poate fi marca voastră în Uniunea Europeană. Cererea a fost respinsă în 2024, la opoziția companiei americane EV Connect.

Titularul

Marca

Stare

Clase

Ce spune

**Smart Business & Technologies Solutions**

EVconnect, UE

respinsă, 26.07.2024

9, 35

opoziția EV Connect, Inc. (California), pentru risc de confuzie; numele de pe stații rămâne neprotejat în UE

**Smart Business & Technologies Solutions**

voltrelli, UE

înregistrată, 2023

9, 42

singurul nume al vostru protejat; site-ul voltrelli.com aparține însă Voltrelli SRL

EV Connect, Inc.

evconnect, UE și internațional

înregistrată

42

compania americană care a câștigat opoziția

Competitorii din perimetru

căutarea a fost blocată de registrul TMview pe 12.10.2026; o completăm înainte de discuție

Sursă: EUIPO eSearch, mărcile 018858120, 018772614 și 018103926, opoziția 003201390 (decizie din 26.07.2024, art. 8(1)(b) RMUE), citite pe 12.10.2026. Verificăm împreună dacă o marcă românească EV CONNECT din 2019 aparține unui concurent.

21 · Dovada pe care nu o spuneți

## Aveți un grant european de 4,08 milioane de euro, 70 de primării care vă plătesc operarea și hubul de camioane de la Turda. Pe evconnect.ro nu apare niciunul.

„60 ultra-fast charging stations (350 kW) • 16 fast charging stations (150 kW)”KPMG România, LinkedIn, 15.12.2025, despre proiectul vostru selectat de CINEA

„Servicii de operare și procesare plăți pentru cele 45 de stații de reîncărcare”atribuire SEAP, Municipiul Sibiu, prin transparenta24.ro

-   **Hubul LG Trans, Turda** 9 stații, 17 puncte, 3,6 MW, pentru camioane electrice, cu platforma Voltrelli, doar pe voltrelli.com.
-   **Licitațiile câștigate** Sibiu, Baia Mare, Ploiești, Slatina, Lugoj.
-   **Istoria ștearsă** 11 stații Cora în 2016, primăriile Cluj și Brașov, numite drept clienți în 2021.

Sursă: KPMG România (15.12.2025), transparenta24.ro, voltrelli.com, web.archive.org, evconnect.ro/proiecte, 12.10.2026. Validăm împreună ce proiecte pot fi numite public.

22 · Anomalia de brand

## Aceeași rețea apare sub două nume și în opt cifre diferite, de la 476 de stații la peste 10.000.

Unde

Când

Ce scrie despre rețea

interviul lui Dragoș Ciobanu, evcharge.net

06.2024

„we have 476 chargers”

energynomics.ro

01.2025

„almost 800 stations in over 100 locations”

evconnect.ro, prima pagină

azi

„1200+ Puncte”, „1000+ Stații”, iar pe pagina de autobuze „550+ stații”

voltrelli.com și comunicatul din august

azi

„1400+ Stations”, „1.500+ Stații instalate”, „circa 1.400 de stații”

evconnect.ro/cariere și Facebook

azi

„10.000+ stații instalate global”

Sursă: evcharge.net (26.06.2024), energynomics.ro (30.01.2025), evconnect.ro, voltrelli.com, Autopro.ro (04.08.2026), facebook.com/voltrelli, citite pe 12.10.2026. Unitățile diferă (stații, puncte, încărcătoare), iar tocmai de aceea cititorul nu are cum să le împace.

Pe stație și pe site scrie EVconnect, iar în aplicație și în presă scrie Voltrelli. Un client a remarcat diferența pe Google Play, în 2024, iar wall-street.ro vă prezintă ca două companii diferite.

23 · Problema strategică

## Pe site vindeți stații de la aceiași producători ca toți ceilalți, așa că primăria și partenerul vă compară pe specificație și pe preț.

**Ce spuneți și poate spune oricine**

-   Kempower, Alpitronic, EVBox, vândute și de alți distribuitori, iar Alpitronic și de PPC blue
-   „soluții complete de încărcare electrică”, scris la fel de Eldrive
-   „pionieri din 2014”, scris la fel de e-mobility.ro
-   „cea mai extinsă rețea”, revendicată de trei competitori

**Ce nu poate spune un concurent**

-   12 ani de operare a unei rețele publice, cu platformă scrisă în România
-   70 de primării care vă plătesc operarea stațiilor lor
-   un grant CINEA de 4,08 milioane de euro pentru stații de mare putere
-   profit în fiecare an din 2019, cu bani proprii, într-o categorie în care operatorii pierd

Sursă: site-urile din perimetru, evconnect.ro și voltrelli.com, citite 12.10.2026; transparenta24.ro; KPMG România; API public ANAF; judecata noastră.

24 · Ce vindeți azi. Ce ar trebui să vindeți.

## O primărie sau un centru comercial câștigă doar când stația pornește, iar voi vă ocupați deja de operarea stațiilor pentru 70 de primării.

Azi vindețistații Kempower, Alpitronic, EVBox și propria Voltrelli DC 60, instalate „la cheie”, plus o rețea descrisă prin mărime și prin viitor

Ar trebui să vindețistația care pornește când ajunge șoferul, timp de zece ani, protejând astfel încasarea partenerului și finanțarea primăriei

Volvo vinde siguranță, Red Bull vinde adrenalină, UNRIVALS vinde supremație, iar Voltrelli poate vinde **DISPONIBILITATE**.

Atributul rămâne o ipoteză UNRIVALS până la validare. Condiția este cât de des pornește încărcarea din prima în rețeaua voastră, lucru pe care recenziile îl contestă azi.

25 · 4P

## Produsul este al producătorilor, plasarea este puternică, iar promovarea vorbește despre viitor.

4P

Ce se vede public

Tipul

**Produs**

stații Kempower, Alpitronic, EVBox, Wallbox, plus seria proprie Voltrelli (PEVC, de la 60 la 480 kW), aplicația cu Autocharge și platforma Voltrelli OS

FAPT · DE VALIDAT

**Preț**

1,92 lei/kWh în AC și 2,36 în DC; 6,16 lei profit din 100 vânduți, de la 14,39 în 2022; modelul „0 € investiție, 10 ani, 50/50” pentru parteneri

FAPT · INTERPRETARE

**Plasare**

circa 1.400 de stații declarate, 70 de primării operate, contracte cu 113 autorități publice, Columbia și Peru

FAPT · DE VALIDAT

**Promovare**

două site-uri cu două nume, 5 titluri de presă în 12 luni, 0 reclame Google, 22 din 33 de fraze de paritate, pagina de proiecte goală

FAPT

Sursă: evconnect.ro, voltrelli.com, ANAF, transparenta24.ro, Ahrefs, Google News, citite pe 12.10.2026.

Plasarea vă aparține și este greu de copiat. Promovarea nu vorbește despre ea, așa că un client vă compară după produsul făcut de alții.

26 · Brand Cognitive Scoring™ · azi

## Signal Coherence Score™ este 26 din 100. Brandul are două nume și nicio cifră despre funcționarea stațiilor.

Element

Maximum

Azi

Numele

25

6,25

Sloganul, fraza de bază

20

5

Textele și vocea

12

6

Sigla

12

3

Elementul vizual distinctiv

8

0

Culorile

8

2

Tipografia

7

1,75

Dovezile și oferta

8

2

Total

100

26

-   **Două nume.** „Voltrelli / EVconnect” chiar în antetul site-ului.
-   **Cinci fraze de bază.** Toate despre viitor sau mărime; „viitor” apare de 13 ori pe prima pagină.
-   **Opt cifre de mărime** și niciuna despre cât timp funcționează stațiile.

Signal Coherence Score™ este scorul pe opt elemente ponderate din metodologia Brand Cognitive Scoring™, calculat pe activele publice din 12.10.2026 în raport cu atributul propus, DISPONIBILITATE, care rămâne o ipoteză. Punctajul este judecata noastră.

27 · Cuvintele ocupate

## „Viitor”, „cea mai mare rețea”, „pionieri” și „operare” sunt spuse deja de alții. Nimeni nu promite stația care pornește din prima.

Cuvântul

Cine îl revendică deja

Verdict

viitor, mobilitate sustenabilă

PPC blue, „noi accelerăm mobilitatea electrică pentru un viitor sustenabil”

OCUPAT

cea mai mare rețea

Eldrive, „cea mai extinsă rețea de stații de încărcare”; PPC blue, „cea mai mare rețea de încărcare din România”

OCUPAT

pionieri, din 2014

e-mobility.ro, „din 2014 \[…\] printre pionierii acestui segment în România”

OCUPAT

operare, venituri

NGT, „operarea și administrarea completă a infrastructurii”, „trafic, venituri și conformare ESG”

OCUPAT

fără investiție, profit împărțit

Eldrive, „Opțiuni de împărțire a profitului”, „fără costuri din partea partenerului”

OCUPAT

disponibilitate, dovedită stație cu stație

NGT promite timpi de intervenție, iar nimeni nu publică cât de des pornește încărcarea

**LOC LIBER**

Sursă: ppcblue.ro, eldrive.eu, e-mobility.ro, ngt.ro, e-charge.ro, ev-mag.ro, citite și căutate pe 12.10.2026. Verdictul este judecata noastră. Promisiunea depinde de datele voastre de funcționare, pe care le validăm împreună.

28 · Atribut, dovadă, beneficiu

## DISPONIBILITATE. Cei 12 ani de operare și cele 70 de primării sunt dovada, iar stația care încasează este beneficiul partenerului.

DISPONIBILITATE

atribut

Pornește din prima.

slogan

Rata de pornire, pe fiecare stație

dovadă, de construit și de publicat

Stația care încasează

beneficiul primăriei și al partenerului

Primăria nu are nevoie de încă o stație. Are nevoie ca stația cumpărată din PNRR să funcționeze și să încaseze, iar mallul are nevoie ca împărțirea 50/50 să aducă bani. Voltrelli poate fi operatorul care repune în funcțiune stația oprită.

Ierarhie propusă de UNRIVALS, ipoteză strategică. Se adoptă doar după ce rata de pornire și timpul de reparație din platforma voastră arată că promisiunea se ține, pentru că 26 din 51 de recenzii negative o contestă azi.

29 · Teritoriul de brand

## Voltrelli poate deveni operatorul care ține în funcțiune o stație cumpărată de altcineva.

-   rata de pornire a fiecărei stații, raportată lunar primăriei și partenerului
-   timpul de repornire de la distanță, scris în contract
-   suport pentru șoferi pe toată durata în care stația este deschisă
-   răspuns public la fiecare recenzie, în aceeași zi lucrătoare
-   integrarea stațiilor PNRR de orice marcă și prezentarea rețelei printr-o singură cifră

Sloganul propus, **„Pornește din prima.”**, pleacă de la fraza pe care o aveți deja pe pagina pentru șoferi, „Conectează. Încarcă. Pornește.” Ceilalți construiesc stații, iar Voltrelli le ține pornite.

Teritoriu propus de UNRIVALS, ipoteză de validat.

30 · Ce rămâne. Ce se activează.

## Compania rămâne aceeași. Punem în cuvinte ce face deja și reparăm locul în care promisiunea se rupe azi.

Rămâne neschimbatrețeaua, stațiile instalate, producătorii distribuiți, seria Voltrelli, aplicația, prețurile și contractele cu primăriile

Se activeazăcele 70 de primării, grantul CINEA, hubul de la Turda, licitațiile câștigate, platforma scrisă în România, adică tot ce există și nu este pe prima pagină

Se validează înainterata reală de pornire, timpul de reparație, cifra corectă a rețelei, ce rămâne în fiecare companie după înființarea Voltrelli SRL și numele care merge pe stație

Lista de validat continuă pe slide-ul „Miza comercială”.

31 · Gap și oportunitate

## Patru schimbări care mută discuția cu primăria și cu partenerul de la prețul stației la timpul în care ea funcționează.

Elimină

### „Viitorul”, „pionieri” și „cea mai extinsă rețea”

Le spun și PPC blue, Eldrive și e-mobility.ro, iar ultima o contestă trei competitori. Un primar care citește trei site-uri le vede pe toate de trei ori.

Reduce

### Lista de producători și cele opt cifre ale rețelei

Kempower și Alpitronic rămân ca dovadă tehnică, în paginile de produs, iar rețeaua primește o singură cifră, definită și datată.

Crește

### Dovada de operare

Cele 70 de primării, grantul CINEA, hubul de la Turda și licitațiile câștigate, scrise pe prima pagină, cu cifre și cu numele clienților care acceptă.

Creează

### Raportul lunar de disponibilitate

Raportul, trimis primăriei și partenerului, arată cât de des a pornit fiecare stație și în cât timp a fost repornită. Ipoteză de validat pe datele platformei.

32 · Poziționarea propusă

## Cinci mutări, în ordinea în care se fac, de la instalatorul de stații la operatorul pe care primăria îl păstrează.

Astăzi

Propus

Ce face mutarea

stația vândută

**stația care merge zece ani**

în licitație se compară prețul stației, iar la operare contează cât timp funcționează

„cea mai extinsă rețea”

**rata de pornire, publicată**

mărimea o revendică trei competitori, disponibilitatea nu o publică nimeni

două nume, opt cifre

**un nume, o cifră**

căutările pe EVconnect au scăzut cu 27%, iar presa vă tratează ca două companii

dovezi îngropate

**dovada pe prima pagină**

grantul de 4,08 milioane de euro și cele 70 de primării nu apar pe evconnect.ro

recenzii fără răspuns

**suport care răspunde**

40 din 51 de recenzii negative descriu o încărcare eșuată sau o eroare

Fiecare schimbare propusă trece testul concurentului. Cifrele vin din bilanțurile ANAF, SEAP, Ahrefs și Google Play, citate pe slide-urile anterioare.

Nu schimbăm prețul prin declarație. Schimbăm unitatea de valoare, de la stația instalată la ora în care stația încarcă.

33 · Arhitectura de brand

## Un singur nume pentru companie, același nume pe stație și în aplicație, iar produsele își păstrează denumirile tehnice.

AziEVconnect pe stații, pe site și la tarife; Voltrelli în aplicație, în presă, pe hardware și în semnătura CEO-ului; EVOzone pe contul de Google Play; EVOconnect în America Latină

Propusun nume-umbrelă pentru operator, pentru primării și pentru parteneri, scris identic pe stație, în aplicație și pe factura de operare; seria PEVC și Voltrelli OS rămân nume de produs

De decis împreunăcum trece umbrela pe Voltrelli, singurul nume protejat ca marcă, fără să pierdeți cele 230 de căutări lunare pe EVconnect, al cărui nume a fost respins în UE

Sursă: evconnect.ro, voltrelli.com, Google Play, App Store, Ahrefs, Autopro.ro, wall-street.ro, citite pe 12.10.2026. Alegerea numelui este decizia companiei; noi arătăm costul celor două și starea mărcilor din EUIPO.

34 · Azi vs campania de activare de brand

## Azi nu rulează nicio reclamă Google. Așa ar arăta prima campanie de activare de brand, pe LinkedIn, către primării și administratori de clădiri.

azi

Nicio reclamă plătită în Google din octombrie 2024. Pe prima pagină, „Încărcăm viitorul!” și 16 sigle fără studiu de caz.

V**Voltrelli**
Sponsorizat

**Stația cumpărată din PNRR nu are voie să stea oprită.**
Operăm deja stațiile a 70 de primării, cu o platformă scrisă în România. Primiți lunar cât de des a pornit fiecare stație.

Pornește din prima.operare · repornire de la distanță · raport lunar de disponibilitate

Cere raportul de disponibilitate pentru stațiile tale

În stânga, datele Ahrefs și pagina evconnect.ro din 12.10.2026. În dreapta, simularea UNRIVALS a campaniei de activare de brand. Simularea nu folosește imagine generată sau sigla companiei, iar raportul lunar este o propunere care depinde de validare.

35 · Brand Cognitive Scoring™ · după

## Signal Coherence Score™ poate urca de la 26 la 80, cu un singur nume și cu funcționarea stațiilor publicată.

Element

Astăzi

După activare

Numele

6,25 · două nume în paralel

18,75 · un nume-umbrelă

Sloganul

5 · cinci fraze despre viitor

**20 · Pornește din prima.**

Textele și vocea

6 · funcțiile bune, ascunse

12 · pornește de la stația care merge

Sigla

3 · două sigle într-un fișier

6 · o singură siglă

Elementul vizual

0 · stația altui producător

6 · un semn propriu de stare, „pornește”

Culorile

2 · verde și roșu, fără sens

6 · culorile de stare ale stației

Tipografia

1,75 · Roboto și Inter

3,5 · o singură familie

Dovezile și oferta

2 · opt cifre de mărime

8 · o cifră a rețelei, rata de pornire

Total

26 / 100

potențial 80 / 100

Aceleași opt elemente și ponderi (80,25; fără numele unic, 67,75). 26 măsoară brandul vizibil azi, 80 este potențialul după validare și implementare, nu un rezultat garantat, condiționat de datele de funcționare din platformă.

36 · Miza comercială

## Fiecare leu păstrat în plus din 100 de lei vânduți valorează 216.999 de lei pe an. Revenirea la media din 2022-2024 înseamnă 817.641 de lei.

1.337.789lei

profitul net din 2025

817.641lei pe an

diferența dintre 9,93 și 6,16 lei din 100, la vânzările din 2025

216.999lei pe an

cât valorează un singur leu în plus din fiecare 100 vânduți

-   Ce parte din vânzări vine din stații vândute, din operare și din energia încasată în rețea.
-   De unde vin datoriile de 12,49 milioane de lei și stocurile de 10,21 milioane, aproape jumătate din vânzări.
-   Cum lucrează NGT, pe aceleași licitații, la 26,63 lei din 100, adică de 4,3 ori cât vă rămâne vouă.

Nu vă promitem rezultate. Vă arătăm ordinul de mărime al mizei.

Sursă: bilanțurile publice ANAF 2022-2025, CUI 33341144 și 31726543; datoriile și stocurile din bilanțul 2025; calculul nostru, ordin de mărime.

37 · Unde merge categoria

## România are peste 10.000 de puncte publice de încărcare, folosite 4-5% din timp. Primăriile și partenerii vor alege operatorul în funcție de cât încasează stația.

10.000+puncte

publice în august 2026, de la 4.566 la finalul lui 2024

7.673stații PNRR

în 2.349 de primării, care au nevoie de operator după instalare

617,9mil. €

în e-Mobility RO, e-MOVE RO și e-DRIVE, din Fondul pentru Modernizare

0operatori

din perimetru își publică pe site rata de funcționare, la verificarea din 12.10.2026

Harta stațiilor s-a umplut. Noile finanțări merg spre stații de mare putere și spre încărcarea camioanelor, domeniu în care aveți deja grantul CINEA, iar primăriile cu stații PNRR caută un operator. Oportunitatea rămâne deschisă cât timp nimeni nu promite funcționarea stațiilor.

Sursă: EAFO, 11.02.2026; Roland Berger EV Charging Index 2026, citat de Economedia; data.gov.ro (MDLPA, 03.07.2024); Ministerul Transporturilor, comunicatul din 11.08.2026; site-urile din perimetru, 12.10.2026. Suma programelor este calculul nostru.

38 · Primele 90 de zile

## În primele 90 de zile validăm disponibilitatea pe datele platformei, alegem numele și punem dovada pe prima pagină.

F1Cognitive Diagnosis

F2Positioning & Category

F3Offer & Brand

F4Content & GTM

F5Commercial Activation

F6Performance & ABM

F7Strategic Recalibration

Ce facem

**Zilele 1-30**

Măsurăm rata de pornire și timpul de repornire pe fiecare stație, din platforma Voltrelli. Decidem împreună numele-umbrelă și cifra unică a rețelei.

**Zilele 31-60**

O primă pagină care pornește de la ce câștigă primăria și partenerul, cu dovada de operare, grantul CINEA și Turda; răspuns la recenzii și un program de suport respectat.

**Zilele 61-90**

Primul raport de disponibilitate, trimis celor 70 de primării, și campania de activare sub „Pornește din prima.” Cele 76 de puncte CINEA din 32 de locații devin prima dovadă publică a promisiunii.

Pasul următor

## Aveți deja dovada. Urmează să o puneți în cuvinte, într-o discuție de o oră în care validăm cu cifrele voastre ce am văzut din afară.

Dovada, publică

Din lumea energiei pentru mobilitate, auditul Oscar Downstream arată cum un distribuitor de carburant care câștigă licitații publice aduce în prim-plan dovezile despre care nu vorbea, iar auditul Cablero arată cum un producător B2B iese din comparația pe preț când mută unitatea de valoare de la produs la risc.

[unrivals.ro/deck/oscar](https://unrivals.ro/deck/oscar) · [unrivals.ro/deck/cablero](https://unrivals.ro/deck/cablero) · toate proiectele publice, la [unrivals.ro/rezultate](https://unrivals.ro/rezultate)

Daniel Ene & Daniel Roșca · UNRIVALS [unrivals.ro](https://unrivals.ro)

UNRIVALS™ · Signal. Not Noise.

‹ 01 / 41 ›
